eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polski rynek Venture Capital w I kw. 2021 wart prawie 1 mld PLN

Polski rynek Venture Capital w I kw. 2021 wart prawie 1 mld PLN

2021-07-12 10:37

Polski rynek Venture Capital w I kw. 2021 wart prawie 1 mld PLN

W II kw. 2021 przez polski rynek VC przepłynęło 936 mln PLN © gustavofrazao - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wartość inwestycji venture capital w Polsce w II kwartale 2021 roku wyniosła prawie 1 mld PLN - wynika z raportu przygotowanego przez PFR Ventures i Inovo Venture Partners. Przeprowadzono w tym okresie 118 transakcji, w które zaangażowanych było 109 funduszy.

Przeczytaj także: Venture capital: kryzys zmienia trendy

936 mln PLN - to łączna kwota, jaką w II kwartale 2021 roku polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w rodzime innowacyjne przedsiębiorstwa. Natomiast w I półroczu 2021 polskie startupy pozyskały od inwestorów 1,17 mld PLN. To ponad 55% wartości inwestycji w całym roku 2020.

fot. mat. prasowe

Inwestycje VC w Polsce 2011-II kw.2021

Celowo w zestawieniu osobno prezentujemy megarundy (outliers), które zaburzają statystyczny obraz.


Największą inwestycją drugiego kwartału była megarunda Uncapped, w ramach której spółka pozyskała 302 mln PLN. Po jej odliczeniu, Q2 2021 jest rekordowym okresem – do pozostałych spółek wpłynęło w sumie 635 mln PLN. Poprzedni kwartalny rekord wartości transakcji bez uwzględnienia megarund odnotowano w Polsce w Q4 2020 – były to 423 mln PLN.

34% zainwestowanych w pierwszym kwartale środków to kapitał publiczno-prywatny, a udział międzynarodowych funduszy w transakcjach wyniósł aż 61%. Jednocześnie 87 z 117 transakcji bazowało na kapitale publiczno-prywatnym. 96 transakcji przeprowadziły polskie zespoły.
W połowie 2020 rynek VC doszedł do pułapu z całego 2019. Zapowiada się, że trzeci kwartał będzie jeszcze silniejszy, co pozwoli na powalczenie o kolejny rekord i przebicie wartości transakcji na poziomie 2,1 mld PLN. Pierwsze sygnały o bardzo znaczących transakcjach pojawiły się już na początku lipca – mówi Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures.

Widać wyraźnie, że polskie spółki technologiczne pozyskują coraz więcej kapitału i dzieje się to coraz szybciej. Kolejne rundy zbierają w niecały rok, a rekordziści nawet w 4-8 miesięcy. Znakomitym przykładem jest Uncapped, który opisujemy w raporcie. W maju pozyskali 301 mln PLN, w zaledwie 8 miesięcy od ostatniej rundy – mówi Tomasz Swieboda, partner w Inovo Venture Partners.

34 z 117 transakcji to inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures. W pierwszym kwartale zapewniły one 27% kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Istotną rolę w segmencie zalążkowym odgrywają też fundusze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które dokonały 47 transakcji (7% udziału w wartości). Z kolei piętnaście największych rund finansowania przełożyło się na 71% wartości wszystkich rund finansowania w pierwszym kwartale.

Warta odnotowania jest także runda Ramp, której przewodził amerykańskie fundusze NfX i Galaxy Digital, a udział w niej wzięła także Mozilla i aniołowie biznesu. Wśród tych ostatnich znalazł się m.in. Piotr Pisarz, który nie tylko rozwija własną firmę (polsko-brytyjski Uncapped), ale też inwestuje w kolejne polskie spółki (jak np. Ramp). W ten sposób kapitał wraca do Polski i ekosystem się rozwija. W gronie wyjść z transakcji wyróżnia się sprzedaż Skyrise.Tech przez Black Pearls VC (ta jedna transakcja zwróciła cały fundusz) oraz odkupienie od Innovation Nest swoich akcji przez Survicate, co przyniosło zespołowi 11-krotny zwrot z inwestycji.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: