eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Bankructwa firm w Polsce I-VI 2009

Bankructwa firm w Polsce I-VI 2009

2009-07-02 12:47

Przeczytaj także: Upadłości firm w Polsce I-III 2009


2. Firmy transportowe to 33 spośród 76 firm usługowych w statystyce upadłości omawianego półrocza. Dodajmy do nich jeszcze trzy firmy obsługujące transport drogowy, jak i lotniczy. Zdaniem ekspertów spektakularny – poza liczba upadłości – jest już sam fakt pojawienia się w zestawieniu firm transportowych. Ogromna ich większość to mikro przedsiębiorstwa, a sprzęt którym dysponują jest zazwyczaj przedmiotem leasingu. Dlatego pomimo, iż z powodu skali działalności są bardzo wrażliwe na utratę płynności finansowej, w ciągu ostatniego roku kończyły działalność bez śladu w oficjalnych statystykach. Jedynie pełne ciężarówek place komisów przy trasach tranzytowych świadczyły o regresie branży. Obecnie problemy w widoczny sposób dotknęły także większych graczy: firmy transportowe z naszego zestawienia zatrudniały od kilkudziesięciu do nawet ponad pięciuset osób.

Wciąż upada najwięcej firm produkcyjnych

Raport podaje, iż nie zmieniła się w stosunku do pierwszego kwartału lista branż, które były najbardziej dotknięte bankructwami. Podobna jest też skala problemów – wciąż najwięcej ich miało miejsce w kategorii Wyroby metalowe – odlewnie, producenci wyrobów gotowych i hurt.

Euler Hermes zanotował 28 firm w tym segmencie produkcji. Wciąż są wśród nich firmy produkujące konstrukcje, wykorzystywane głównie w budownictwie oraz w przemyśle. Mimo wszystko widoczne są w sposób bardziej spektakularny też dwie nowe grupy firm: jedna to odlewnie, a druga – firmy zajmujące się przerobem rud i złomu. W tym ostatnim przypadku duże znaczenie mogło mieć osłabienie naszej waluty, natomiast w przypadku odlewni – spadek popytu za granica, w tym na rynkach wschodnich. W porównaniu do pierwszych miesięcy roku nie zwiększała się już liczba upadłości dystrybutorów wyrobów metalowych.

W branży Tekstylia i producenci odzieży najgłośniejsze są kłopoty firm zajmujących się de facto jedynie handlem odzieżą. W cieniu tego jest fakt, iż działalność zakończyło 16 firm zajmujących się produkcją tekstyliów i odzieży (plus – gwoli uzupełnienia branży lekkiej – 2 obuwnicze). Były to firmy zatrudniające po kilkadziesiąt, ale też i ponad 200 czy 300 osób.

poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: