eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Bankructwa firm w Polsce I-VI 2009

Bankructwa firm w Polsce I-VI 2009

2009-07-02 12:47

Przeczytaj także: Upadłości firm w Polsce I-III 2009


Zwiększa się liczba upadłości spółek z o.o. – najłatwiejszych do przeprowadzenia, oraz spółek akcyjnych

fot. mat. prasowe

Upadłości po II kwartałach 2009 r. w podziale na formy prawne

Upadłości po II kwartałach 2009 r. w podziale na formy prawne

Z raportu wynika, iż pogłębia się sygnalizowany już po I kwartale trend koniunkturalny, polegający na zwiększaniu się liczby upadłości najłatwiejszych do przeprowadzenia spółek z ograniczona odpowiedzialnością oraz spółek akcyjnych – co oznacza, ze upadają firmy większa. W poprzednich latach zróżnicowanie form prowadzenia działalności firm, które bankrutowały było większe. Była to oznaka dobrej koniunktury – rozwijały się spółdzielnie, spółki cywilne czy działalność prowadzona przez osoby fizyczne na tyle, że ich obroty i majątek rosły, osiągając poziom, od którego w Polsce przechodzi się w razie kłopotów ze zwyczajowego wygaszania działalności (likwidacji) do sądowego postępowania upadłościowego. W poprzednich latach upadłości były ponadto najczęściej efektem splotu jakichś konkretnych okoliczności, wypadku czy błędu w zarządzaniu, a nie zewnętrznej koniunktury, dlatego też forma prowadzenia działalności nie była „dodatkowym argumentem” przy zgłaszaniu wniosku o upadłość. W czasach dekoniunktury zaś daje o sobie znać „preferencja” dla wyjścia z kłopotów poprzez upadłość właśnie w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Euler Hermes przypomina: ta forma działalności jest z jednej strony najbezpieczniejsza dla właścicieli w kwestii zakończenia działalności (odpowiadają za zobowiązania jedynie do wysokości wkładu), a z drugiej strony przepisy obligują w ich przypadku zarządzających do szybkiego zgłoszenia wniosku o upadłość (ze względu na m.in. oddzielny majątek).

Zmniejszył się więc procentowy odsetek upadłości firm prowadzonych w innej formie działalności, poza spółkami akcyjnymi (wzrost z 7% w 2008 roku do 10% obecnie). Ich upadłości eksperci spodziewają się także w najbliższych miesiącach, m.in. z powodu wspomnianych kłopotów z finansowaniem przy jednoczesnym spadku obrotów.

Upadłości w sektorach gospodarki – spektakularny wzrost zwłaszcza w usługach

fot. mat. prasowe

Upadłości - ilość w sektorach po II kwartale 2009

Upadłości - ilość w sektorach po II kwartale 2009

Spadek światowej wymiany handlowej – po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej, siłą rzeczy przekłada się na wyniki firm produkcyjnych. Najbardziej jednak zaskakuje gwałtowny wzrost liczby upadłości firm usługowych. Czy to już efekt kurczącego się popytu wewnętrznego? Zdaniem Euler Hermes częściowo, ponieważ…

Z jednej strony obserwujemy znaczne zróżnicowanie firm usługowych, które zbankrutowały. Są wśród nich i salony fryzjerskie czy fotograficzne, jak i warsztaty samochodowe czy niepubliczne ZOZ. Z drugiej strony da się wyróżnić dwie wyraźne grupy firm usługowych, które przeżywały kłopoty. Są to:

1. Firmy świadczące usługi poligraficzne – mowa tutaj zarówno o firmach realizujących zlecenia reklamowe czy akcydensowe, jak i firmach wyspecjalizowanych np. w poligrafii opakowań. Przyczyną ich kłopotów jest zmniejszanie w pierwszej kolejności budżetów na promocję i reklamę, co odbija się na niskiej moralności płatniczej zamawiających (m.in. agencji reklamowych i różnego rodzaju wydawców). Zmniejsza się także nakład wszelkich materiałów drukowanych, tak więc nie można sobie zrekompensować problemów z niektórymi odbiorcami poprzez zwiększony obrót, co i tak nie byłoby łatwe biorąc pod uwagę dużą konkurencje w branży i raczej nieduże marże, na których się operuje. Upadłość 8 firm w tym segmencie poligrafii i tak jest zaniżonym w statystyce wynikiem, ponieważ duża część rynku to podobnie jak w transporcie – małe rodzinne firmy, które w razie kłopotów znikają z rynku, bez śladu wygaszając działalność.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: