eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm w Polsce I-III 2009

Upadłości firm w Polsce I-III 2009

2009-04-21 00:45

Upadłości firm w Polsce I-III 2009

Rodzaj postępowania upadłościowego © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Niestety spełniają się prognozy z końca ubiegłego roku. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2009 roku sądy ogłosiły 126 postanowień o upadłości polskich firm, co wskazuje na wzrost o blisko 25% wobec I kwartału ubiegłego roku. To oznacza załamanie pozytywnej tendencji spadkowej, która utrzymywała się niezmiennie od 2002 roku. Eksperci przypominają, że dane za cały 2008 rok pokazywały jeszcze 8-procentowy spadek liczby upadłości wobec 2007 roku - podała firma Coface.

Przeczytaj także: Bankructwa firm w Polsce I-III 2009

fot. mat. prasowe

Rodzaj postępowania upadłościowego

Rodzaj postępowania upadłościowego

"W statystykach upadłości ogłoszonych w 2009 roku pojawiają się już firmy, na których niewypłacalność bezpośredni wpływ miały czynniki wynikające z kryzysu. W wielu sektorach drastyczny spadek liczby zamówień, spowodowany zmniejszonym popytem zewnętrznym oraz wewnętrznym, spowodował spadek poziomu sprzedaży, zmniejszenie produkcji i ograniczenie współpracy z kooperantami, a w rezultacie pogorszenie dyscypliny płatniczej w całym łańcuchu dostawców i odbiorców. Pojawiają się zatory płatnicze, które bezpośrednio wpływają na problemy przedsiębiorstw z płynnością, co staje się główną przyczyną upadłości. Od ostatniego kwartału ubiegłego roku Coface obserwuje narastającą liczbę zatorów płatniczych, co znajduje odzwierciedlenie we wzroście zleceń windykacyjnych przyjętych do obsługi, których ilość i wartość wzrasta z miesiąca na miesiąc" – potwierdza Marcin Siwa, dyrektor Działu Oceny Ryzyka w Coface Poland.

fot. mat. prasowe

Postanowienia upadłościowe w Polsce w pierwszych kwartałach w latach 2002-2009

Postanowienia upadłościowe w Polsce w pierwszych kwartałach w latach 2002-2009

"Upadłości ogłoszone w tym kwartale są następstwem negatywnych sygnałów obserwowanych już w poprzednich miesiącach. Tak jak wskazywano w poprzednich okresowych analizach upadłości, zjawisko to można w statystykach odczytywać z pewnym opóźnieniem wynikającym z tego, że potrzebny jest czas na przygotowania firmy i dokumentacji do złożenia wniosku o upadłość, a następnie przynajmniej kilkutygodniowy okres oczekiwania na rozpatrzenie go przez sąd i ogłoszenie postanowienia o upadłości. Spadek ich liczby, zanotowany w ostatnim kwartale 2008 roku okazał się być rzeczywiście ciszą przed burzą" – komentuje Marcin Siwa.

Upadłości w branżach

Analizując dane kwartalne, Coface porównuje je zazwyczaj do analogicznego okresu roku ubiegłego. W czasie stabilnej sytuacji na rynku umożliwia to obserwowanie zjawisk, które zaszły w podobnych warunkach i wyeliminowanie wahań sezonowych. Jednak w czasie kryzysu, gdy sytuacja gospodarcza zmienia się w szybkim tempie, eksperci porównują wskaźniki okresowe do czasu bezpośrednio go pomijającego (w tym przypadku do IV kwartału 2008 roku).

fot. mat. prasowe

Upadłości w branżach

Upadłości w branżach

Analizując dane branżowe trzeba odnotować zdecydowany wzrost bankructw wśród przedsiębiorstw transportowych (13 firm – podczas gdy rok temu ogłoszono jedno bankructwo, a w ostatnim kwartale 2008 cztery). Zauważalny jest także wzrost liczby upadłości firm handlowych, działających zarówno w handlu hurtowym jak i detalicznym (32 wobec 17 w I kw. 2008 oraz 21 w IV kw. 2008). Statystyki potwierdzają także złą kondycję branży stalowej (10 bankructw wobec 5 rok temu oraz 3 w poprzednim kwartale).

 

1 2

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: