eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Rynek hutniczy a kryzys

Rynek hutniczy a kryzys

2009-06-01 12:59

Przeczytaj także: Hutnictwo czeka fala zwolnień?


Nasz poprzedni rząd zaangażował się w sprawy sektora hutniczego, powołując specjalną grupę do spraw kryzysu - podkreślał Cienciala. Teraz mamy nowy rząd, który kontynuuje dotychczasowe ustalenia w sprawie ochrony rynku przed kryzysem. W opinii producentów, rząd polski także powinien chronić sektor hutniczy. Jak podkreślał Jerzy Podsiadło, prezes rady HIPH, mamy do czynienia z drastycznym spadkiem konsumpcji wyrobów stalowych.

Huty ograniczają produkcję. Koncern ArcelorMittal Poland wyłączył dwa z czterech wielkich pieców - w Krakowie i Dąbrowie Górniczej. Zdecydował też o wyłączeniu baterii koksowniczych - dwóch w koksowni Zdzieszowice i jednej w Krakowie. Redukcja kosztów dotyczy także zatrudnienia. Do końca roku w koncernie będzie pracowało o około 1,5 tys. osób mniej.

Nikt nie przewidział tak drastycznego kryzysu na rynku - przyznał Stefan Dzienniak, wiceprezes zarządu Arcelor- Mittal Poland. Czwarty kwartał ubiegłego roku był wyjątkowo słaby dla spółki, która pracowała, wykorzystując jedną trzecią zdolności produkcyjnych. W opinii Dzienniaka, pierwszy kwartał tego roku jest zdecydowanie lepszy, choć na optymizm jest jeszcze za wcześnie. Zwłaszcza że w kwietniu nastąpiło zatrzymanie pozytywnego trendu. I to jest niepokojący sygnał. Zarząd spółki liczy jednak, że wkrótce nastąpi ożywienie na rynku stali.

Dekoniunktura na rynku stali nie oszczędza Huty Częstochowa, specjalizującej się w produkcji rur, blach i konstrukcji stalowych. W opinii zarządu huty, najtrudniej jest na rynku blach, nieco lepiej jest w segmencie rurowym. Nawet w przypadku konstrukcji stalowych - segmentu charakteryzującego się największą dynamiką sprzedaży - odnotowano po raz pierwszy niewielki spadek. Skala kryzysu jest bardzo duża - mówił Andrzej Stokłosa, wiceprezes zarządu, dyrektor generalny ISD Huta Częstochowa sp. z o.o. Należy się liczyć z redukcją kosztów zatrudnienia. Według Stokłosy, kwiecień jest najgorszym miesiącem pod względem produkcji, która jest realizowana na poziomie 30 procent. Kłopoty huty wynikają m.in. ze zmiany dotychczasowej struktury sprzedaży wyrobów.

Ponieśliśmy porażkę, zmieniając dotychczasową strukturę sprzedaży blach - tłumaczył Stokłosa. Zwiększenie sprzedaży na eksport kosztem jej zmniejszenia na rynku krajowym nie przyniosło zamierzonych efektów. Jeszcze bronimy pozycji, jeśli chodzi o sprzedaż na rynek krajowy. Jednak w przypadku Niemiec, Włoch czy Francji eksport wynosi zero. W tej sytuacji huta poszukuje nowych rynków zbytu. Jak podkreślał Stokłosa, pomogły zrealizowane w ubiegłym roku inwestycje, dzięki którym huta może zaoferować atrakcyjny produkt. Mając nowoczesny produkt, huta zaistniała na rynku chińskim i indyjskim.

Silnym nie szkodzi

Branża hutnicza w szczególny sposób odczuła kryzys, który w innych sektorach gospodarki przyjął formę spowolnienia. Nie wszyscy dają sobie radę - mówił Jerzy Bernhard, prezes zarządu Stalprofilu SA. Niektóre firmy, wykorzystując trwającą od dłuższego czasu koniunkturę, nieco przeszacowały swoje możliwości. Rozpoczęły inwestycje, których teraz nie są w stanie zakończyć. Inne skoncentrowały się wyłącznie na handlu stalą, zaniedbując inne segmenty swej działalności. I teraz mają problem.

oprac. : Renata Dudała / Nowy Przemysł Nowy Przemysł

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: