eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Elastyczna praca ważniejsza od płacy

Elastyczna praca ważniejsza od płacy

2009-05-27 13:50

Agencja badawczo-doradcza Dynamic Markets przeprowadziła na zlecenie firmy Avaya analizę europejskiego rynku pracy. Z raport "Flexible Working 2009" wynika, że 61% pracowników chciałoby pracować w trybie elastycznym, gdyby ich kraje wprowadziły prawo zezwalające na takie formy zatrudnienia.

Przeczytaj także: Mobilność pracowników korzyścią firmy

Z raportu wynika, że pracownicy z krajów europejskich i Rosji stwierdzili, że elastyczne formy pracy mają duży wpływ na poziom zatrudnienia. Zdaniem 85% ankietowanych, przyczyniają się one do tworzenia nowych stanowisk, zachęcają najlepszych do pozostania w firmie i ułatwiają bezrobotnym powrót do życia zawodowego. Większa elastyczność czasu pracy jest postrzegana jako sposób na zwiększenie produktywności i zatrzymanie utalentowanych pracowników.

Przekonanie, że elastyczne formy zatrudnienia mogą ożywić rynki pracy, jest powszechne we wszystkich badanych krajach, najbardziej jednak w Rosji (91%), Hiszpanii (87%) i Wielkiej Brytanii (88%). Ponad 1/3 respondentów (35%) uważa, iż na poziomie mikroekonomicznym elastyczni pracownicy przynoszą pracodawcom oszczędności wynikające z wykonywania swoich obowiązków poza biurem.

Większość ankietowanych (67%) uznała elastycznych pracowników za szczęśliwszych, ponad połowa (51%) - za bardziej produktywnych, a niemal drugie tyle (46%) stwierdziło, że wkładają oni większy wysiłek w powierzone im zadania. Pracownicy z Wielkiej Brytanii częściej niż pozostali łączyli elastyczność z lojalnością. Zdaniem 52% spośród nich, elastyczni pracownicy są bardziej lojalni od swoich kolegów zatrudnionych w tradycyjnym trybie.

„Stwierdzenie, że elastyczne formy zatrudnienia są cudownym sposobem na bezrobocie, które dotyka dziś wiele krajów Europy, byłoby dużym uproszczeniem. Zaskakuje więc przekonanie tak wielu osób, iż model ten przyczynia się do tworzenia nowych miejsc pracy i pobudzenia gospodarki. Wierzę jednak, że obecny kryzys zachęci pracodawców do wdrożenia inteligentnych modeli zatrudnienia. Elastyczne formy pracy są praktycznym i ekonomicznym sposobem na zatrzymanie utalentowanych pracowników, którym zależy na równowadze między życiem zawodowym a osobistym” – powiedział Michael Bayer, prezes firmy Avaya ds. działalności w terenie, odpowiedzialny za region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Podczas gdy 95% ankietowanych przypisało do elastycznych form zatrudnienia co najmniej jedną z pozytywnych wartości – szczęście, produktywność lub większy wysiłek wkładany w pracę, to wśród najważniejszych czynników zachęcających pracodawców do wdrożenia takiego modelu znalazła się chęć zwiększenia produktywności (59%) oraz zatrzymania utalentowanych pracowników, którzy mają zobowiązania rodzinne (również 59%). Zdaniem połowy respondentów, dla pracodawców największą zachętą są oszczędności, a według dużej części (34%) – korzyści osiągane przez inne firmy dzięki elastycznym pracownikom.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: