eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inwestycje w SSE: zbyt wygórowane kryteria

Inwestycje w SSE: zbyt wygórowane kryteria

2009-05-18 11:48

Przeczytaj także: Specjalne strefy ekonomiczne przyciągają inwestorów

fot. mat. prasowe

Czy jeżeli przysługiwałaby Państwu możliwość zmiany warunków zezwolenia, to czy skorzystaliby Państw

Czy jeżeli przysługiwałaby Państwu możliwość zmiany warunków zezwolenia, to czy skorzystaliby Państwo z takiej możliwości?

Zdecydowana większość – 80 proc. – uczestników webcastu wskazała na chęć skorzystania z tzw. „kryzysowej” zmiany treści zezwoleń w oparciu o nowelizację ustawy o SSE, nad której projektem pracuje obecnie rząd. Należy przy tym zauważyć, że już w obecnej sytuacji istnieje możliwość elastycznego kształtowania warunków zezwolenia. Jednakże dotyczy ona wyłącznie zezwoleń uzyskanych po 4 sierpnia 2008 r. W konsekwencji Deloitte zauważa, że cała rzesza przedsiębiorców, którzy uzyskali zezwolenie wcześniej (w tym przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy uzyskali zezwolenia niedawno w okresie 2007/2008 r.) i którzy przede wszystkim teraz borykają się z problemem stworzenia, tudzież utrzymania określonej liczby miejsc pracy, została w praktyce pozbawiona możliwości obniżenia poziomu zatrudnienia lub jego uelastycznienia.

„Konsekwencją niespełnienia warunków zezwolenia może być jego utrata i brak możliwości korzystania z zwolnienia podatkowego. W niektórych przypadkach może to skutkować koniecznością zapłaty podatku” – podkreśla Marek Sienkiewicz, menedżer w dziale doradztwa podatkowego Deloitte.

fot. mat. prasowe

Czy wykorzystają Państwo w całości przysługujący limit dostępnej pomocy publicznej do końca obowiązy

Czy wykorzystają Państwo w całości przysługujący limit dostępnej pomocy publicznej do końca obowiązywania posiadanego zezwolenia?

Eksperci zapytali respondentów, czy możliwość, de facto, zawieszenia na określony okres czasu warunków wskazanych w zezwoleniu, stanowiłaby czynnik pomocny w przetrwaniu okresu spowolnienia gospodarczego. Odpowiedź ze strony pytanych nie była zaskoczeniem. 83 proc. badanych stwierdziło, że moratorium pomogłoby im w spełnieniu nałożonych warunków, a jedynie 17 proc. było przeciwnego zdania. Inwestorzy wskazywali najczęściej okres od 2 do 3 lat, w którym chcieliby skorzystać z przedmiotowego moratorium.

Okazuje się, że tylko 26,16 proc. przedsiębiorców działających w SSE jest pewnych, że wykorzysta w całości przysługujący im limit dostępnej pomocy publicznej do końca obowiązywania posiadanego zezwolenia. Jednocześnie na analogiczne pytanie (tj. "Czy wykorzystają Państwo w całości przysługujący limit dostępnej pomocy publicznej do końca obowiązywania posiadanego zezwolenia?") podczas webcastu z 23 stycznia 2009 r., odpowiedzi kształtowały się trochę inaczej. Aż 46,2 proc. odpowiedziało negatywnie, a 33 proc. zadeklarowało, że nie korzysta z pomocy publicznej. Jedynie 12,8 proc. stwierdziło, że wykorzysta limit, a 7,7 proc. nie oblicza limitu dostępnej pomocy publicznej. Również zaledwie 29,23 proc. firm kumuluje strefowe zwolnienie z podatku dochodowego z innymi formami pomocy publicznej, do której są uprawnieni. Pozostali bardzo często nie mają świadomości o istnieniu takiego rozwiązania.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: