eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inwestycje w SSE: zbyt wygórowane kryteria

Inwestycje w SSE: zbyt wygórowane kryteria

2009-05-18 11:48

Przeczytaj także: Specjalne strefy ekonomiczne przyciągają inwestorów


Prawie wszyscy respondenci (96,92 proc.) wskazują na konieczność wprowadzenia możliwości rozliczania straty podatkowej na działalności strefowej. Taki przepis stanowiłby istotną formę pomocy dla przedsiębiorców strefowych zwłaszcza w okresie spowolnienia gospodarczego. Ponadto zrównałby sytuację prawno-podatkową podmiotów strefowych i pozastrefowych, które są uprawnione do rozliczania straty podatkowej. Ponad 70% ankietowanych wskazało również na wydłużenie prawa do korzystania z ulgi w SSE jako instrument, który umożliwiłby zwiększenie opłacalności działalności w Strefie.

Eksperci Deloitte zadali przedsiębiorcom pytanie, które przepisy strefowe sprawiają im problemy interpretacyjne. „Większość ankietowanych wskazała przede wszystkim ustawodawstwo podatkowe, w szczególności kwalifikację transakcji finansowych (91 proc.), moment rozpoznania poniesienia wydatków kwalifikowanych (88 proc.) oraz ogólnie sposób klasyfikacji przychodów/kosztów do działalności zwolnionej i opodatkowanej, a w konsekwencji ustalenie wyniku podatkowego (74 proc.)” – wylicza Marek Sienkiewicz. Zdaniem przedsiębiorców przepisy te powinny zostać jak najszybciej doprecyzowane, a ich interpretacja ujednolicona.

Podsumowując, przedsiębiorcy strefowi oczekują przede wszystkim możliwości rozliczania straty z SSE z zyskiem z działalności nie objętej zezwoleniem, precyzyjnego określenia typu i charakteru wyniku na operacjach finansowych, który może być objęty zwolnieniem, możliwości przedłużenia aktualnego zezwolenia oraz obniżenia wymaganego w ramach ustawodawstwa strefowego poziomu zatrudnienia. „Planowane przez rząd nowelizacje przepisów częściowo wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom (chodzi m.in. o możliwość elastycznego kształtowania warunków zdefiniowanych w zezwoleniu oraz liberalizację kryteriów obejmowania SSE terenów prywatnych). Niestety wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie rząd nie zamierza wprost przedłużyć okresu istnienia SSE dla starszych strefowiczów oraz znowelizować przepisów podatkowych” - kwituje Tomasz Konik.

Informacje o badaniu
Firma Deloitte przeprowadziła ankietę, składającą się z 15 pytań i skierowaną bezpośrednio do przedsiębiorców prowadzących działalność na terenie SSE, w okresie d 13 lutego do 13 kwietnia 2009 r. W badaniu wzięło udział około 400 osób. Ponadto przeprowadzone zostały internetowe webcasty w okresie styczeń-kwiecień 2009 r., a także seminaria w lutym 2009 r.

Do pobrania:

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: