eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Gospodarka światowa: banki wciąż w dołku

Gospodarka światowa: banki wciąż w dołku

2009-04-16 11:35

Przeczytaj także: Polska gospodarka coraz słabsza


BANKI NADAL W TARAPATACH

Franklin Templeton podaje, że sektor finansowy nadal jest samym centrum trwającej recesji. Rząd federalny kontroluje obecnie 36% akcji zwykłych Citibanku, podczas gdy Fannie Mae i Freddie Mac zostały objęte „opieką” pod koniec ubiegłego roku, a Washington Mutual został przejęty przez Federal Deposit Insurance Corporation. Koncern ubezpieczeniowy AIG jest obecnie w 80% własnością rządu federalnego. Ten niegdyś jeden z największych ubezpieczycieli na świecie miał wątpliwy zaszczyt ogłosić rekordowo wysoką kwartalną stratę w historii działalności gospodarczej w USA: 61,7 miliardów USD w ostatnim kwartale 2008 roku, co pokazało, że firmy ubezpieczeniowe – podobnie jak banki – są także bardzo narażone na straty, które w niektórych przypadkach mogą być dostatecznie duże, aby stać się przyczyną upadłości.

fot. mat. prasowe

Odpisy i podniesienia kapitału przez banki (w miliardach USD)

Odpisy i podniesienia kapitału przez banki (w miliardach USD)

Dalsze wsparcie finansowe dla dziewiętnastu największych banków w USA ma być uzależnione od szeregu „testów wytrzymałościowych” w nadchodzących tygodniach. Sekretarz skarbu Tim Geithner obiecał, że duże banki o niedostatecznej kapitalizacji otrzymają dodatkowy, „warunkowy” kapitał. Z punktu widzenia kapitału podstawowego, który często stanowi podstawę oceny wystarczalności kapitału, największe amerykańskie banki wydają się być w niezłej kondycji. Niemniej, istnieją obawy o jakość tego kapitału, który nie składa się w całości z wysokiej jakości akcji zwykłych.

Choć władze amerykańskie odrzuciły plany dalszych nacjonalizacji banków, niektóre instytucje mogą przetrwać wyłącznie dzięki solidnym zastrzykom pieniędzy publicznych. Władze mogą zapewnić takie środki poprzez preferowane objęcie udziałów, z którymi związane będą spore dywidendy. Jeżeli jednak okaże się, że dana instytucja nie będzie w stanie wypłacić dywidendy, rząd federalny będzie mógł przekształcić udziały preferowane w akcje zwykłe, pozostając ewentualnie większościowym udziałowcem najsłabszych banków.

O ile jednak perspektywy sponsorowanej przez rząd racjonalizacji sektora finansowego (łącznie z dekonstrukcją instytucji uważanych obecnie za „zbyt duże by upaść”) są coraz większe, na początku marca eksperci Franklin Templeton obserwowali pasmo wzrostów akcji banków po informacji, że Citigroup ma szanse na najlepszy kwartał od 2007 roku w kategorii przychodów. Nastroje jeszcze bardziej się poprawiły po tym, jak Bank of America ogłosił kilka dni później, że pierwsze dwa miesiące 2009 roku przyniosły zyski i podobnie ma być na przestrzeni całego roku. Dobre wiadomości o zyskach należy naturalnie zestawić z prawdopodobieństwem dalszych znaczących odpisów w sektorze bankowym. Te informacje o „zdrowych” zyskach wskazują jednak, że niezwykle niskie stopy procentowe umożliwiają bankom odbudowę marży na swych kluczowych usługach i produktach. Według ekspertów kontynuacja tej tendencji to droga do ostatecznej stabilizacji amerykańskiego systemu bankowego. Ponadto, biorąc pod uwagę aktualnie podejmowane działania, Franklin Templeton przypuszcza, że banki amerykańskie zaczną umacniać swą kondycję szybciej niż ich odpowiedniki w Europie Zachodniej, które są narażone na rosnące ryzyko pogorszenia sytuacji gospodarczej w Europie Środkowo-Wschodniej.

OSTRZENIE APETYTÓW NA INSTRUMENTY O WIĘKSZYM STOPNIU RYZYKA

Franklin Templeton podaje, że przy obecnie niskiej inflacji i dużej zmienności, wolne od ryzyka zwroty z 10-letnich obligacji skarbowych na poziomie 3% wydają się dość atrakcyjne. Popyt na obligacje skarbowe jest w istocie potężny, także poza USA. Według ostatniego raportu o kapitale międzynarodowym (TIC) Departamentu Skarbu USA, wartość netto nabycia obligacji skarbowych przez inwestorów zagranicznych wzrosła do rekordowo wysokiego poziomu 722 miliardów USD w 2008 roku. Obecna sytuacja także sprzyja popularności gwarantowanych przez rząd USA obligacji emitowanych przez Ginnie Mae.

poprzednia  

1 2 3 4 ... 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: