eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Gospodarka światowa: banki wciąż w dołku

Gospodarka światowa: banki wciąż w dołku

2009-04-16 11:35

Przeczytaj także: Polska gospodarka coraz słabsza


Franklin Templeton zwraca jednak uwagę, że choć problemy dotyczą całych krajów, instytucje finansowe nadal są głównym powodem obaw i obszarem, w którym potrzeby reform są największe. W najbliższym czasie wg ekspertów możemy spodziewać się planów zwiększenia nadzoru nad wystarczalnością kapitału i zaostrzenia wymogów dotyczących przejrzystości działalności sektora bankowego. Trwający kryzys finansowy w bolesny sposób udowodnił, że krajowe systemy nadzoru nie są dostatecznie skuteczne; dlatego, grupa ekspertów kierowana przez byłego dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Jacques’a de Larosière chce przeforsować wprowadzenie nowej struktury organów nadzoru i monitorowania ryzyk do 2010 roku.

Problemy krajów Europy Środkowo-Wschodniej dotknęły także banki w Europie Zachodniej z wysoką ekspozycją na Europę Środkową, a w szczególności instytucje finansowe w Szwecji, Włoszech i Austrii. Na ustach wszystkich były jednak przede wszystkim banki brytyjskie. W wyniku dwóch kolejnych wykupów, rząd został większościowym udziałowcem Royal Bank of Scotland. W połowie lutego, ten bank (będący w roku ubiegłym największym bankiem na świecie pod względem wartości aktywów) ogłosił największą stratę w historii działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii. Inna potężna instytucja, Lloyds Banking Group, także zaczęła chylić się ku nacjonalizacji po ogłoszeniu wyższej niż prognozowana straty na przejętym niedawno HBOS, kolejnym banku w tarapatach będących skutkiem kryzysu.

Choć nie jest łatwo oszacować ostateczne efekty rozluźnienia polityki pieniężnej w postaci obniżenia kosztów finansowania, to takie działania w Wielkiej Brytanii przyniosły gwałtowny spadek rentowności obligacji o okresie wykupu od 5 do 25 lat. Bank of England liczy na to, że spadek rentowności obligacji skarbowych pozytywnie wpłynie na wszelkie pozostałe klasy papierów dłużnych, zachęcając inwestorów do poszukiwania okazji do inwestowania w papiery o większym stopniu ryzyka. Szwajcarski bank centralny także ogłosił plany rozluźnienia polityki pieniężnej, a Europejski Bank Centralny znalazł się pod presją do podjęcia podobnych kroków. Niemniej, EBC może oprzeć się takim naciskom, szczególnie w świetle danych wskazujących, że przedsiębiorstwa i konsumenci w strefie euro już doświadczają skutków cięć stóp procentowych. Wskutek znaczących interwencji rządowych i odpisów, banki brytyjskie ponownie stają się, według Credit Suisse, dobrymi inwestycjami. Ponadto, wygląda na to, że po okresie całkowitego przekreślenia regionu jako obszaru potencjalnych możliwości, inwestorzy w Europie Środkowo-Wschodniej zaczynają prezentować coraz bardziej zróżnicowane podejście do ryzyka kredytowego - podsumowują eksperci Franklin Templeton.

poprzednia  

1 ... 5 6

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: