eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek suplementów diety 2008

Rynek suplementów diety 2008

2009-03-20 12:52

Rynek suplementów diety 2008

Udział rynku suplementów diety w całkowitym rynku OTC w Polsce, 2008 © fot. mat. prasowe

W 2008 r. wartość rynku suplementów diety w Polsce przekroczyła 1,7 mld zł (wartość sprzedaży aptecznej, pozaaptecznej i przez internet), co oznacza, że wzrosła ona o 24% w stosunku do roku 2007. W latach 2009-2011 w związku z kryzysem finansowym oraz spodziewanymi skutkami zmian prawnych, może dojść do osłabienia dynamiki wzrostu - poinformowała firma PMR.

Przeczytaj także: Rynek suplementów diety 2011-2013

Jednak, jak wynika z najnowszego raportu firmy PMR „Rynek suplementów diety w Polsce 2009”, rynek suplementów diety wciąż będzie się rozwijał w tempie 12-15% rocznie, znacznie szybciej niż segment leków Rx czy nawet leków OTC.

Wzrost rynku: nadal powyżej 10%

W 2006 i w 2007 r. w Polsce doszło do imponującego, ponad 6% wzrostu PKB, dzięki czemu Polacy mogli pozwolić sobie na zakup większej ilości artykułów luksusowych, jakimi są suplementy diety. Dlatego też w 2007 r. cały rynek suplementów diety w Polsce wzrósł o ponad 30% rok do roku, a w 2008 r. – o blisko jedną czwartą. Na lata 2009-2011, po uwzględnieniu oceny wpływu kryzysu finansowego na rynek w Polsce oraz spodziewanych skutków zmian prawnych (regulacja odnośnie produktów z pogranicza) PMR prognozuje obniżenie dynamiki rozwoju rynku do 12-15% rocznie. „Z drugiej strony zakładamy, że dojdzie do kontynuacji trendów, które występowały w ostatnich latach i pozytywnie wpływały na sprzedaż: starzenia się społeczeństwa, wzrostu zainteresowania samoleczeniem, zdrowym stylem życia i zdrowym wyglądem zewnętrznym, produktami pochodzenia naturalnego i ziołowego, jak również trendu rejestrowania witamin i minerałów oraz innych podobnych produktów jako suplementy diety” - wyjaśnia Monika Stefańczyk, główny analityk rynku farmaceutycznego w PMR, współautorka raportu.

fot. mat. prasowe

Udział rynku suplementów diety w całkowitym rynku OTC w Polsce, 2008

Udział rynku suplementów diety w całkowitym rynku OTC w Polsce, 2008

PMR przewiduje, że rozwój polskiego rynku suplementów diety będzie podążał w kierunku trendów obserwowanych w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Również w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej takich jak Czechy, Węgry lub Słowacja, wartość sprzedaży suplementów diety rośnie systematycznie. Najbardziej zaawansowane w tym względzie są Czechy, gdzie w 2007 r. wartość sprzedaży suplementów diety osiągnęła ponad 40% udziału w całym rynku OTC. „W 2008 r. wartość rynku suplementów diety w Polsce stanowiła około 21% wartości sprzedaży aptecznej i pozaaptecznej na całym rynku OTC. Jest to o około 5 p.p. więcej niż w 2006 r., ale wciąż jest jeszcze potencjał na rozwój tego segmentu” – wyjaśnia Agnieszka Stawarska, analityk rynku farmaceutycznego w PMR, współautorka raportu.

Produkty na bazie kwasów omega motorem rynku

Według firmy PMR, kategorią suplementów diety, którą czeka w najbliższych latach najbardziej dynamiczny wzrost będą produkty na bazie kwasów omega-3 i omega-6, a zwłaszcza preparaty z tej grupy wpływające na serce i układ krążenia. W ostatnich latach coraz więcej producentów zdecydowało się wprowadzić do swojego portfolio na rynku polskim produkty na bazie kwasów omega, ale w Polsce wciąż nie są dostępne produkty czołowych europejskich wytwórców tego rodzaju suplementów.

Na rozwój rynku produktów na bazie kwasów omega wpływ będą miały obserwowane w Polsce trendy epidemiologiczne. Pomimo stopniowego spadku ich liczby, choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Choroby te na początku lat 90-tych były przyczyną ponad 52% ogółu zgonów, a w 2006 r. – 46%). W Polsce w 2006 r. aż 80% więcej mężczyzn i 54% więcej kobiet zapadało na choroby układu krążenia niż średnio w 27 krajach Unii Europejskiej. Zaburzenia lipidowe, które są najbardziej rozpowszechnionym czynnikiem ryzyka chorób serca, które, według badania WOBASZ stwierdzono u prawie 70% dorosłych Polaków. Polacy niechętni są również wprowadzaniu rzeczywistych restrykcji w swoim sposobie żywienia. Niejednokrotnie wolą niedobory żywieniowe zaspokoić sztuczną suplementacją. Biorąc pod uwagę te czynniki, PMR prognozuje, że rynek suplementów diety na bazie kwasów omega będzie się rozwijał nawet w tempie kilkudziesięciu procent rocznie.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: