eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek OTC w Polsce rozwija się

Rynek OTC w Polsce rozwija się

2007-06-20 13:22

Rynek OTC w Polsce rozwija się

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jak wynika z najnowszego raportu "Rynek OTC w Polsce", powstałego przy współpracy firm PMR i PharmaExpert, w 2006 r. rynek apteczny OTC w Polsce osiągnął wartość 5,7 mld zł, co oznacza, że zwiększył on swoją wartość o 4,4% w stosunku do poprzedniego roku. W roku bieżącym PMR spodziewa się ponad 7% dynamiki wzrostu wartości tego rynku.

Przeczytaj także: Rynek suplementów diety 2011-2013

Niższe tempo wzrostu rynku OTC w 2006 r.

Wolniejszy niż w poprzednich latach wzrost omawianego rynku to wynik przede wszystkim niższego wzrostu sprzedaży bardzo intensywnie rozwijającej się do tej pory grupy nie-leków, do której zaliczane są wszystkie produkty sprzedawane w aptekach, a które nie mają statusu leku, a więc suplementy diety, kosmetyki, materiały dentystyczne, środki opatrunkowe i higieniczne, sprzęt medyczny, odżywki i inne. W latach 2004-2005 sprzedaż tych produktów rosła bardzo intensywnie, w okolicach 20-30%. W 2006 r. dynamika wzrostu tych preparatów obniżyła się do 11%. Był to wynik powolnego wyczerpywania się możliwości zmian statusu z leku na nie-lek, co było przyczyną intensywnego wzrostu w poprzednich latach. Również wzrastająca konkurencja między aptekami i pogarszająca się kondycja finansowa tych podmiotów spowodowała, że apteki mniej chętnie kupowały "na zapas".

"W ubiegłym roku apteki wolały skupiać się na sprzedaży leków niż zamawiać duże ilości pozostałych produktów, co do których nie miały pewności, że zostaną sprzedane" - twierdzi Monika Stefańczyk, analityk PMR i współautor raportu. W omawianej grupie najintensywniejszego rozwoju doświadczają od kilku lat suplementy diety.

Kolejną przyczyną spadku dynamiki wzrostu rynku OTC w 2006 r. była mniejsza liczba infekcji w porównaniu do poprzednich lat. Według Państwowego Zakładu Higieny, w ubiegłym roku zanotowano ponad dwukrotnie mniej przypadków zachorowań na grypę (około 300 tys.) niż w 2005 r.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: