eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Pozaapteczny rynek OTC w Polsce 2011-2013

Pozaapteczny rynek OTC w Polsce 2011-2013

2011-08-25 10:11

Pozaapteczny rynek OTC w Polsce 2011-2013

Udział sprzedaży pozaaptecznej w całkowitej sprzedaży produktów OTC w Polsce, 2010 © fot. mat. prasowe

Jak wynika z najnowszego raportu firmy badawczej PMR pt. "Rynek pozaapteczny produktów OTC w Polsce 2011. Prognozy rozwoju na lata 2011-2013" w 2010 r. pozaapteczny rynek leków OTC i suplementów diety osiągnął wartość około 1 mld zł, rosnąc tylko nieznacznie w porównaniu do 2009 r. W latach 2011-2013 dynamika wzrostu wynosić będzie około 4-5%.

Przeczytaj także: Rynek pozaapteczny OTC w Polsce 2008

Słabszy rok na rynku pozaaptecznym

Według szacunków PMR, w 2009 r. rynek pozaapteczny produktów OTC (leków i suplementów diety) wzrósł o około 11% rok do roku i przekroczył po raz pierwszy 1 mld zł. Rok 2010 był słabszym okresem dla całego rynku farmaceutycznego, co znalazło również odzwierciedlenie na rynku pozaaptecznym, którego dynamika wzrostu wyniosła około 1%. Związane to było również z wysoką bazą z 2009 r., a także z faktem wejścia w życie, w październiku 2009 r., listy produktów dopuszczonych do sprzedaży w sklepach ogólnodostępnych. Nie przyniosła ona rewolucyjnych zmian – modyfikacje dotyczyły w głównej mierze wprowadzenia na listę nowych wielkości opakowań i nowych dawek popularnych leków. Zmiany te spowodowały jednak tylko większą dywersyfikację marek dostępnych w kanałach pozaaptecznych, a nie przełożyły się na wzrost wartości rynku.
PMR przewiduje, że 2011 będzie lepszym rokiem dla sprzedaży produktów OTC niż rok 2010. „Dlatego też dynamika pozaaptecznego rynku produktów OTC wyniesie około 5% w 2011 r. W latach 2012-2013, rynek powinien rosnąć w tempie około 4% rocznie” - mówi Agnieszka Skonieczna, starszy analityk rynku farmaceutycznego PMR i współautorka raportu.

Spada udział sprzedaży pozaaptecznej

Jak wynika z szacunków PMR, w 2010 r. sprzedaż poza aptekami stanowiła około 12% wartości rynku produktów OTC w Polsce. Na skutek zmian prawnych ograniczających liczbę produktów dopuszczonych do sprzedaży poza aptekami (lista z października 2009 r., ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia), udział ten był niższy niż w poprzednich latach. W 2008 r. wyniósł on bowiem 14%.

fot. mat. prasowe

Udział sprzedaży pozaaptecznej w całkowitej sprzedaży produktów OTC w Polsce, 2010

Udział sprzedaży pozaaptecznej w całkowitej sprzedaży produktów OTC w Polsce, 2010


W sprzedaży pozaaptecznej kluczowa ekspozycja

Zasady ekspozycji produktów OTC są podobne jak w przypadku innych produktów sprzedawanych w hipermarketach. Duże znaczenie ma tutaj ustawienie produktów na wolno stojącym regale: najbardziej atrakcyjnymi są miejsca na poziomach od pasa do wysokości oczu kupującego (mniej więcej od 120 do 160 cm). „Jeśli sprzedaż z poziomu wzroku określimy jako 100%, to z wysokości powyżej głowy spada ona do 60%, od poziomu wzroku do poziomu pasa – do 50%, a z tzw. poziomu „schylania się”, czyli z pierwszej półki aż do 20% poziomu na wysokości oczu kupującego” mówi Monika Stefańczyk, główny analityk rynku farmaceutycznego PMR i współautorka raportu. Kupujący chętniej sięgają też po produkty ułożone po swojej prawej stronie.

Jak wynika z badania store check przeprowadzonego przez PMR na potrzeby raportu, w sklepach typu hipermarket badane produkty OTC znajdują się zwykle w trzech miejscach:
  • na tzw. „półkach zdrowia”, czyli specjalnie wydzielonych półkach z produktami zdrowotnymi;
  • na półkach z herbatami (herbaty ziołowe i funkcjonalne) ;
  • przy kasach.

Oprócz tego badane produkty umieszczane są sporadycznie na osobnych stojakach lub półkach promocyjnych, z boku regału.

Średnio w przeciętnym hipermarkecie w Polsce znaleźć można 109 produktów o statusie leku, suplementu diety lub zioła.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: