eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Satysfakcja z pracy u 56% Polaków

Satysfakcja z pracy u 56% Polaków

2009-02-17 12:42

Przeczytaj także: Zadowolenie Polaków z pracy wg branż 2008

fot. mat. prasowe

W jakim zakresie jest Pan(i) zadowolony(a) z poniższych elementów?

W jakim zakresie jest Pan(i) zadowolony(a) z poniższych elementów?

Rezultaty badania wskazują, że ankietowani są najbardziej niezadowoleni z dodatków pozapłacowych (48,1%), możliwości rozwoju (42,1%), zarobków (33,8%) oraz relacji z szefem (ponad 26,3 %).

- Ocena poszczególnych elementów wpływających na satysfakcję z wykonywanej pracy zmienia się z pewnością wraz z zajmowanym stanowiskiem - komentuje wyniki badania dr Dorota Bachman, dyrektor serwisu GazetaPraca.pl. - Dodatki pozapłacowe w postaci samochodu określonej marki lub dodatkowego ubezpieczenia będą inaczej odbierane przez kierownika dużego działu, a inaczej przez handlowca, który potraktuje to jako „wyposażenie dodatkowe" będące wymogiem i pewnym standardem w wykonywanej przez niego pracy.

Jak pracować to tylko w lubuskim

fot. mat. prasowe

Zadowolenie z pracy - podział na województwa

Zadowolenie z pracy - podział na województwa

Najbardziej zadowoleni ze swojej pracy są mieszkańcy województw: lubuskiego, opolskiego, mazowieckiego oraz warmińsko-mazurskiego i małopolskiego. Największy poziom niezadowolenia z pracy przejawiają mieszkańcy województwa dolnośląskiego, świętokrzyskiego, podlaskiego oraz lubelskiego. Na poziom zadowolenie z pewnością ma wpływ, chociaż nie bezpośrednio, aktywność inwestycyjna oraz ogólny poziom życia w danych województwach. Stąd nie dziwi wysoki wskaźnik w rejonie małopolskim, czy też mazowieckim.

Nie dla administracji

Na poziom zadowolenia z pracy wpływ ma również branża, w której dana osoba pracuje. Największy odsetek ankietowanych zdecydowanie niezadowolonych ze swoich posad stanowią osoby zatrudnione w administracji publicznej (55,9% niezadowolonych z pracy). Praca w sektorze państwowym od dłuższego czasu postrzegana jest raczej w negatywny sposób - zbiurokratyzowana i mało rozwojowa. W dalszej kolejności są to: administracja samorządowa (46,4%), Centra Usług Biznesowych - SSC/BPO/ITO (43,7%) oraz transport/logistyka (42,5%). Na drugim biegunie znajdują się pracownicy branż: consulting (72,2% zadowolonych), przemysł ciężki i hutniczy (38,3%), informatyka (66,2%), szkolnictwo (63,2%) oraz gastronomia (62,9%). Na uwagę zasługuje wysoki stopień zadowolenia wśród pracowników motoryzacji (odpowiedź "raczej tak" zaznaczyło 43,3% respondentów, a "zdecydowanie tak" - 16,3%). Branża ta, jako jedna z pierwszych, najsilniej odczuła słabą kondycję gospodarczą i wydawać by się mogło, że zadowolenie będzie stosunkowo niskie.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: