eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa I 2009

Koniunktura przemysłowa I 2009

2009-01-23 00:08

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa XII 2008


Producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych oceniają koniunkturę pesymistycznie, podobnie jak w grudniu. Przedsiębiorcy oceniają bieżącą produkcję nieco bardziej negatywnie niż w ubiegłym miesiącu. Aktualny portfel zamówień jest oceniany mniej pesymistycznie niż w grudniu. Portfel zamówień i produkcja w najbliższych miesiącach mogą utrzymać się na dotychczasowym poziomie. Nieznacznie zmniejsza się wciąż nadmierny poziom zapasów wyrobów gotowych. Odnotowano niewielkie opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów, producenci bardziej pesymistycznie niż przed miesiącem oceniają swoje możliwości terminowego regulowania zobowiązań finansowych. Prognozy sytuacji finansowej są nadal negatywne. Przedsiębiorcy planują zmniejszać zatrudnienie, w skali zbliżonej do prognoz z grudnia. Ceny chemikaliów i wyrobów chemicznych mogą nieznacznie wzrosnąć.

Producenci wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych oceniają koniunkturę bardziej pesymistycznie niż przed miesiącem, na co wpływa pogorszenie negatywnych ocen dotyczących bieżącego portfela zamówień oraz produkcji. Odpowiednie prognozy są mniej pesymistyczne niż przed miesiącem. Zwiększa się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. Mimo terminowego ściągania należności od kontrahentów, zwiększają się trudności w regulowaniu przez przedsiębiorców zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie są pesymistyczne i zbliżone do zgłaszanych przed miesiącem. Dyrektorzy planują dalsze znaczące zmniejszanie zatrudnienia. W najbliższych miesiącach przewiduje się niewielki spadek cen wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych.

Producenci pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, z wyłączeniem motocykli oceniają koniunkturę nieco mniej pesymistycznie niż przed miesiącem, na co wpływają nieznacznie mniej negatywne, od formułowanych w ubiegłym miesiącu, prognozy portfela zamówień oraz produkcji. Znacząco ograniczany jest bieżący portfel zamówień, co powoduje, że producenci zmniejszają bieżącą produkcję. Zwiększa się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. Mimo terminowego ściągania należności od kontrahentów, przedsiębiorcy sygnalizują zwiększenie trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. Odpowiednie przewidywania w tym zakresie są negatywne, zbliżone do zgłaszanych przed miesiącem. Prognozy dotyczące redukcji zatrudnienia należą do najbardziej pesymistycznych w całym przetwórstwie przemysłowym. W najbliższych miesiącach mogą spadać ceny pojazdów samochodowych, przyczep i naczep.

W styczniu dyrektorzy firm produkujących wyroby tekstylne oceniają koniunkturę bardziej pesymistycznie niż w zeszłym miesiącu. Spowodowane to jest dalszym pogarszaniem negatywnych ocen dotyczących bieżącego portfela zamówień i produkcji. Przewidywania w tym zakresie są nadal niekorzystne. Zwiększają się nadmierne zapasy wyrobów gotowych. Mimo terminowego ściągania należności, utrzymują się trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych. Przewidywania dotyczące sytuacji finansowej są pesymistyczne. Planowane jest dalsze ograniczanie zatrudnienia. W najbliższych trzech miesiącach przedsiębiorcy przewidują nieznaczny spadek cen wyrobów tekstylnych.

Najbardziej pesymistycznie w całym przetwórstwie przemysłowym oceniają koniunkturę producenci metali, na co wpływa utrzymywanie się negatywnych ocen bieżącego portfela zamówień oraz produkcji (wskaźniki te są jedne z najniższych w całym przetwórstwie przemysłowym). W najbliższych trzech miesiącach portfel zamówień i produkcja będą nadal znacząco ograniczane. Zwiększa się stan nadmiernych zapasów wyrobów gotowych. Pogłębiają się trudności przedsiębiorców w regulowaniu przez nich zobowiązań finansowych. Odpowiednie prognozy w tym zakresie są pesymistyczne. Przedsiębiorcy z branży metalowej planują dalsze znaczne redukcje zatrudnienia, największe w całym przetwórstwie przemysłowym. W najbliższych miesiącach przewiduje się dalszy spadek cen metali, choć mniej znaczący niż prognozowano w grudniu.

W styczniu br. 6,9% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (w IV kwartale ub.r. odsetek ten wyniósł 6,3%, przed rokiem 8,1%). W pozostałych firmach najsilniej odczuwanymi barierami są: niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej (62% przedsiębiorstw w styczniu, 44% w IV kwartale ub.r. i 27% przed rokiem), niedostateczny popyt na rynku krajowym (60% w styczniu, 48% w ubiegłym kwartale, przed rokiem – 40%). W ciągu roku w największym stopniu zmniejszyło się znaczenie bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (z 29% do 14%), natomiast wzrosło – barier związanych z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 27% do 62%), niedostatecznym popytem na rynku zagranicznym (z 23% do 48%) oraz niedostatecznym popytem na rynku krajowym (z 40% do 60%).

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: