eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kryzys finansowy a plany naprawcze

Kryzys finansowy a plany naprawcze

2009-01-13 13:45

Przeczytaj także: Kryzys kredytowy a zdrowie pracowników


Tempo wzrostu francuskiej gospodarki będzie spadać do lata 2009 roku

Euler Hermes podaje, że we Francji kryzys miał trzy fazy: na początku zahamowaniu uległ wzrost wydatków konsumenckich i inwestycji mieszkaniowych; następnie dało się zaobserwować spowolnienie w zakresie inwestycji biznesowych powiązane z kryzysem finansowym, a od jesieni widoczny jest spadek produkcji przemysłowej spowodowany ograniczeniem eksportu.

W czwartym kwartale eksperci prognozują, że nastąpi pogorszenie w zakresie wszystkich elementów składowych popytu. PKB spadnie o 0,7%, co uznaje się za minimum, jeśli chodzi o tempo wzrostu.

„Począwszy od lata 2009 r. dzięki dezinflacji konsumpcja gospodarstw domowych będzie stopniowo rosnąć, mimo braku wzrostu siły nabywczej i zmniejszenia zatrudnienia. Oczekuje się, że w całym roku 2009 PKB spadnie o 0,5%” – twierdzi Karine Berger.

Polskie perspektywy

Jak wygląda obecnie sytuacja w Polsce?

Spośród blisko 60 branż monitorowanych przez Euler Hermes w programie Analiz Należności, tylko w kilku z nich eksperci nie obserwują wzrostu opóźnień płatności w ostatnich miesiącach.

Euler Hermes podaje, że kłopoty z bieżącym finansowaniem sprawiają, że przedsiębiorstwa w każdej niemalże branży sięgają po finansowanie się kosztem swoich dostawców, wydłużając coraz bardziej spłatę zobowiązań. Niepokoić może, że wskutek tych zatorów płatniczych rosnąca ilość dostawców nie doczeka się w ogóle zapłaty – jak wiadomo z doświadczenia końca lat 90-tych – powstanie efekt „domina upadłości”.

Eksperci zauważają, że w wielu branżach zatory rosną stopniowo, ale mamy też do czynienia z takimi, w których płynność finansowa pogorszyła się drastycznie. Jeden z przykładów to np. dystrybucja materiałów budowlanych. Problemy w branży budowlanej nie pojawiły się jesienią, jak się powszechnie sądzi, ale już w pierwszej połowie roku. Opóźnienia w płatnościach od odbiorców mat. budowlanych rosły już od wiosny, co było widać latem – w szczycie sezonu.

fot. mat. prasowe

Sytuacja płatnicza w hurcie budowlanym

Sytuacja płatnicza w hurcie budowlanym

Tak jak wspomniał Euler Hermes - nie tylko branża budowlana przeżywa kłopoty z płynnością. Od dłuższego czasu słychać także o problemach br. transportowej, meblarskiej, mięsnej czy tekstylnej, motoryzacyjnej…

O początku wspomnianego „domina upadłości” może świadczyć to, iż najbardziej spektakularny jest wzrost ilości tzw. trudnych długów (są to wierzytelności przeterminowane ponad 120 dni, które z reguły są już de facto stratami, gdyż często dłużnik splajtował). Wracając do przykładu hurtu budowlanego, eksperci podają, że w końcu 2007 roku 2-2,4% należności to były takie „trudne długi”, natomiast w końcu 2008 roku już 9%, a więc przeszło 4-krotnie więcej!
Przeczytaj także: Kryzys w USA: co dalej? Kryzys w USA: co dalej?

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: