eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kryzys finansowy a plany naprawcze

Kryzys finansowy a plany naprawcze

2009-01-13 13:45

Kryzys finansowy a plany naprawcze

Pakiety stymulacyjne na świecie oraz zastosowane środki i harmonogramy wg krajów © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Zdaniem Euler Hermes początek roku oraz zapowiadane przedstawienie nowego planu naprawczego prezydenta-elekta USA - Baracka Obamy to dobry moment na podsumowanie dotychczas podjętych planów naprawczych w obliczu powszechnego kryzysu ekonomicznego. Eksperci Euler Hermes przeanalizowali także ogólny wpływ obecnego kryzysu globalnego na światową gospodarkę w perspektywie najbliższych miesięcy.

Przeczytaj także: Kryzys kredytowy a zdrowie pracowników

Euler Hermes podaje, że światowy kryzys gospodarczy, którego rozwój można było zaobserwować w 2008 r., wywoła recesję w państwach OECD w 2009 r. oraz drastyczne spowolnienie tempa wzrostu gospodarek wschodzących. W roku 2009 światowe PKB wzrośnie o jedynie 1%, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych spadnie o 0,6%, a w strefie euro – o 0,5%. Nie należy się spodziewać stabilizacji przed końcem 2009 roku.

Jednakże, jak zauważają eksperci, nie wszystkie kraje w tym samym stopniu odczują skutki kryzysu. Zapowiedziane dotychczas pakiety mające stymulować gospodarkę stanowią 3,5% globalnego PKB, lecz zastosowane środki różnią się znacznie w zależności od kraju.

Panujący obecnie na świecie kryzys gospodarczy jest silniejszy i rozleglejszy pod względem geograficznym niż jakiekolwiek wcześniejsze załamanie koniunktury

W opinii Euler Hermes światowa gospodarka wzrośnie w przyszłym roku co najwyżej o 1%. Kryzys lat 2008-2009 jest pierwszym załamaniem, które dotknęło jednocześnie gospodarki Stanów Zjednoczonych i państw europejskich. Co więcej, bieżący kryzys odbił się na wszystkich elementach składowych popytu w krajach OECD: konsumpcji, inwestycjach biznesowych i inwestycjach w nieruchomości mieszkalne. W 2009 r. gospodarki USA i krajów europejskich skurczą się o 0,6%, podczas gdy gospodarka Wielkiej Brytanii zwolni nawet o 1,1%. Dodatkowo kryzys znacznie zahamuje tempo wzrostu głównych gospodarek wschodzących, szczególnie w Europie Środkowo-Wschodniej. Tempo wzrostu w tych krajach zmniejszy się dwu- lub trzykrotnie ze względu na zmniejszenie popytu w krajach OECD i spowodowany tym znaczny spadek światowego handlu.

„Zawirowaniom gospodarczym i finansowym towarzyszy znaczny wzrost ryzyka: w 2009 r. liczba bankructw spółek wzrośnie o 25%, a w roku 2010 o następne 25%” – podkreśla Karine Berger, główny ekonomista Euler Hermes.

fot. mat. prasowe

Pakiety stymulacyjne na świecie oraz zastosowane środki i harmonogramy wg krajów

Pakiety stymulacyjne na świecie oraz zastosowane środki i harmonogramy wg krajów

Rządy opowiadają się za wprowadzeniem pakietów stymulacyjnych koncentrujących się na słabych punktach modeli wzrostu gospodarczego

Euler Hermes zwraca uwagę, iż na każdym państwie OECD kryzys gospodarczy odbił się inaczej, ponieważ w każdym z nich wzrost w ostatnich latach stymulowały inne czynniki.

„Konsumpcja i budownictwo były motorami wzrostu w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Francji, podczas gdy inwestycje i eksport były głównymi czynnikami napędzającymi wzrost w Niemczech i Japonii” – zaznacza Karine Berger.

Według ekspertów odpowiedź w postaci pakietów stymulacyjnych jest wyjątkowa, zarówno pod względem budżetowym (całość środków stanowi 3,5% globalnego PKB), jak i monetarnym. Ponadto każdy pakiet jest inny, gdyż dostosowany jest do specyficznych cech poszczególnych państw.
Przeczytaj także: Kryzys w USA: co dalej? Kryzys w USA: co dalej?

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: