eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Program Innowacyjna Gospodarka - podsumowanie 2008

Program Innowacyjna Gospodarka - podsumowanie 2008

2009-01-08 14:01

Przeczytaj także: Fundusze Strukturalne UE: czy wykorzystamy dotacje?


Zmiany w kryteriach oceny projektów

Część zmian została już wprowadzona pod koniec września i zatwierdzona przez Komitet Monitorujący. Zmiany merytoryczne dotyczyły działania 3.3, 4.2, 4.4 i wynikały z doświadczeń po przeprowadzonych naborach w roku 2008. W ramach działania 3.3 doprecyzowano zapis dotyczący spółek we wczesnej fazie rozwoju. Dotychczasowy zapis zawężał w sposób istotny definicję rodzaju przedsiębiorstw, na rzecz których mogą być świadczone usługi doradcze. Ponadto w kryterium (dla projektów realizowanych przez małe i średnie firmy) dotyczącym współpracy w ramach projektu, np. z innymi sieciami inwestorów prywatnych, funduszami venture capital, nowym lub podstawowym rynkiem GPW, doprecyzowano zapis odnośnie współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych. Zaproponowane brzmienie określa wszystkie formy współpracy z GPW, jak choćby udział ekspertów GPW w realizacji projektu.

W działaniu 4.2 dodano kryterium merytoryczne fakultatywne przyznające punkty za zgłoszenie wzoru użytkowego opracowanego w ramach projektu do ochrony własności przemysłowej. Owe kryterium wprowadzono w celu podkreślenia premiowania projektów wzorniczych, zgodnie z celami działania. Najwięcej zmian wprowadzono w kryteriach oceny projektów w działaniu 4.4 gdzie dodatkowe punkty będzie mógł otrzymać przedsiębiorca, który nie tylko zwiększy działalność eksportową dzięki innowacyjnej inwestycji (tak było do tej pory) ale również ten, który dzięki tej inwestycji rozpocznie eksport. Dodatkowo premiowani będą przedsiębiorcy, którzy w ramach projektu rozwiną istniejący w strukturze firmy dział B+R. Dotychczas punkty otrzymywały projekty jedynie za utworzenie własnego działu B+R lub nawiązanie trwałej współpracy z jednostką naukową. Do końca grudnia powinny zostać zatwierdzone dalsze zmiany w kryteriach oceny projektów. Wszystkie one wynikają z doświadczeń przeprowadzonych w tym roku naborów i maja za zadanie poprawić system oceny projektów.

Zmiany w konkursach

Od 29 sierpnia 2008 r. obowiązuje nowe rozporządzenie KE nr 800/2008, które zmienia zasady przyznawania pomocy finansowej w ramach tzw. wyłączeń blokowych. Wspomniane rozporządzenie zastąpiło stare rozporządzenia nr 68/2001, 70/2001 i 1628/2006, które warunkowały udzielanie pomocy finansowej przez PARP w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Z tego względu niezbędna jest nowelizacja rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego w sprawie udzielania przez PARP pomocy finansowej w ramach PO IG. Nowela rozporządzenia ma wejść w życie 31 grudnia 2008 r. Od tego dnia konkursy będą już uwzględniały nowe przepisy. Do najważniejszych zmian należy ujednolicenie momentu, od którego przedsiębiorca może rozpocząć inwestycję, czyli tzw. moment, od kiedy koszty mogą być uznane za koszty kwalifikowane. Zgodnie z nowelizacją będzie to moment złożenia wniosku. Kolejną zmianą jest obniżenie o 10 proc. intensywności pomocy dla średnich i dużych firm na szkolenia.
Zatem w takich działaniach jak 4.2 lub 4.4, gdzie oprócz dofinansowania na inwestycje występuje komponent szkoleniowy związany z realizowaną inwestycją, średnie i duże firmy będą mogły otrzymać na ten cel maksymalnie odpowiednio 35 i 25 proc. wydatków na szkolenia, a nie jak do tej pory odpowiednio 45 i 35 proc. Obniżenie intensywności w przypadku średnich przedsiębiorców będzie miało miejsce również w przypadku dofinansowania na badania przemysłowe i prace rozwojowe w działaniach 1.4 i 5.4.

Ostatnią istotną zmianą jest wprowadzenie ostrzejszych warunków otrzymania dofinansowania dla firm dużych. Chodzi tutaj o tzw. efekt zachęty, który w nowym rozporządzeniu KE nr 800/2008 został inaczej sformułowany niż dotychczas. Wg nowej definicji efektu zachęty duża firma będzie musiała wykazać, że dofinansowanie spowoduje co najmniej jedną z wymienionych poniżej sytuacji: znaczące zwiększenie rozmiaru projektu, znaczące zwiększenie zasięgu projektu, znaczące przyspieszenie zakończenia projektu; znaczące zwiększenie całkowitej kwoty wydanej przez beneficjenta na projekt, w przypadku regionalnej pomocy inwestycyjnej brak pomocy oznaczałby, że projekt nie zostałby zrealizowany na danym obszarze objętym pomocą.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: