eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Dotacje unijne jako źródło finansowania

Dotacje unijne jako źródło finansowania

2010-06-10 13:54

Słaba koniunktura, a w efekcie znaczny spadek zaufania instytucji finansowych i inwestorów do biznesu, spowodował znaczne trudności w pozyskiwaniu kapitału. Lukę kapitałową może jednak pokryć brukselska administracja, która w trudnych czasach za zadanie obrała sobie wsparcie unijnych przedsiębiorców dotacjami.

Przeczytaj także: Dotacje dla start-upów na ekspansję. Jaki kierunek wybrać?

Przyparci do muru polscy przedsiębiorcy zostali poniekąd zmuszeni do korzystania z funduszy europejskich, głównie ze względu na rosnące w minionym roku restrykcje ze strony banków przy udzielaniu kredytów. Pomimo dość zbiurokratyzowanego procesu pozyskiwania środków z Unii Europejskiej, dotacje powoli zaczynają być bardzo konkurencyjnym źródłem finansowania działalności przedsiębiorstw. Jedynym poważnym kosztem jest tu przygotowanie wniosku, co można oczywiście zlecić firmie zewnętrznej. Dalsze niedogodności są już związane z procesem rozpatrzenia wniosku oraz kontrolowaniem jego wykonania.

Przy rozważaniach na temat pozyskania środków unijnych należy zastanowić się pod jaki program będzie podlegać pomysł, który chcemy zrealizować. Środki unijne są bowiem przyznawane na konkretne cele oraz obszary wsparcia, wśród których można wymienić np. rolnictwo, ochronę środowiska, zatrudnienie personelu, utrzymanie budynków, kulturę, rozwój firmy, szkolenia danych grup osób, etc. Za dziedziny te odpowiadają konkretne programy wśród których znajdują się:
  • Program Infrastruktura i Środowisko,
  • Program Innowacyjna Gospodarka,
  • Program Kapitał Ludzki,
  • 16 Programów Regionalnych,
  • Program Rozwój Polski Wschodniej,
  • Program Pomoc Techniczna,
  • Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej.

Na każdy z powyższych programów składają się dodatkowo osie priorytetów (lub priorytety), których cele są znacznie bardziej skonkretyzowane i zawężone. Niejednokrotnie osie dzielą się również na działania (nomenklatura zależy od osi i programów). W ramach działań występują czasami także poddziałania czy schematy, zatem aby ustalić do którego konkursu skierować wniosek o dofinansowanie, należy określić najmniejszą jednostkę, której cel jest zbieżny z założeniami składanego projektu. Takie informacje można uzyskać w dokumencie, który jest opracowany dla każdego programu (za wyjątkiem programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej) i w którym znajduje się szczegółowy opis priorytetów.

Według danych wygenerowanych przez Krajowy System Informatyczny KSI SIMIK 07-13, od początku uruchomienia powyższych programów w Polsce do końca stycznia 2010 roku złożono 106,3 tys. wniosków, które przeszły pozytywnie weryfikację formalną, na całkowitą kwotę 243,7 mld zł. W tym samym czasie umowy podpisano z 28,033 tys. beneficjentów na łączną kwotę 111 mld zł wydatków kwalifikowanych, co stanowi ok. 29 proc. wszystkich przyznanych na lata 2007-2013 środków. Jak można zatem wywnioskować, szanse na pozyskanie dofinansowania są w najbliższych latach całkiem realne, niemniej jednak dokonując prostej statystyki, należy mieć na uwadze, że średnio jeden na cztery wnioski jest poprawny pod względem formalnym tym samym wygrywając pieniądze na rozwój.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: