eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › MSP rzadko testują program do backupu

MSP rzadko testują program do backupu

2008-09-19 14:00

Firma Symantec opublikowała wyniki badania na temat wykorzystania rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych w polskich firmach z sektora MSP. Mimo że, aż 78% respondentów potwierdziło, że posiada system do backupu, wyniki badań wykazały niską wiedzę polskich przedsiębiorstw w zakresie aspektów prawnych dotyczących przechowywania danych oraz brak świadomości ewentualnych konsekwencji np. w przypadku fizycznego uszkodzenia sprzętu lub kradzieży.

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo informatyczne wg MSP

Badanie zostało przeprowadzone wśród 100 respondentów z polskich firm zatrudniających od 10 do 1000 pracowników. Wyniki pokazują, że ponad połowa firm (62%), które nie posiadają systemu do backupu twierdzi, że nie ma takiej potrzeby, co oznacza, że wiele małych i średnich firm nie przywiązuje należytej wagi do danych, które są przechowywane w ich komputerach, czy systemach informatycznych. Symantec ostrzega, że takie podejście grozi nie tylko utratą danych, ale także konsekwencjami prawnymi. 19% respondentów twierdzi, że firma nie dysponuje środkami na zakup tego typu oprogramowania, a 9% jako powód wskazuje brak osoby, która mogłaby się tym zająć. Powodem takiego stanu rzeczy może być fakt, że aż 62% respondentów z firm, które nie posiadają systemu do backupu twierdzi, że do tej pory nie zdarzyło im się utracić ważnych danych firmy; 38% potwierdziło jednak, że utraciło dane wskutek awarii - najczęściej wskazywano fizyczne uszkodzenie sprzętu – ale połowa z nich je odzyskała.

Spośród firm, które korzystają z rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych i odtwarzania danych 72% wskazało, że wykonuje backup na taśmy i biblioteki taśmowe, 50% - backup na dyski, a 38% wskazało płyty CD/DVD. Ankieta wykazała również, że tylko 37% badanych wykonuje backup komputerów osobistych i laptopów swoich pracowników. Świadczy to o tym, że firmy nie zdają sobie sprawy z wartości danych przechowywanych na komputerach i laptopach ich pracowników. Backup centralny stanowi 60%, a w 40% przypadków pracownicy robią to we własnym zakresie.

W odpowiedzi na pytanie o testowanie rozwiązań do backupu i odtwarzania systemów, najwięcej bo 32 procent małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce stwierdziło, że wykonuje testowe odtwarzanie danych z backupu raz na miesiąc, 9% wykonuje to raz na tydzień, a 1% firm robi to codziennie. Niestety, aż 25% ankietowanych twierdzi, że w ogóle nie ma takiej potrzeby, a tylko odpowiednie testy są w stanie zagwarantować skuteczność takich rozwiązań w razie potrzeby.

Spośród firm badanych w Polsce, 37% potwierdziło, że potrzebuje maksymalnie 15 minut na odzyskanie pojedynczych wiadomości z backupu. Ale aż 50 procent respondentów przyznało, że nie wie jaki czas byłby im potrzebny, bo nigdy nie próbowało tego robić, twierdząc że nie było takiej potrzeby — liczba ta jest bardzo niepokojąca i pokazuje, że firmy nie kalkulują ryzyka i kosztów nieplanowanych przestojów. W przypadku fizycznego uszkodzenia sprzętu (np. spalona płyta główna, uszkodzone dyski, itp.) zaledwie 6% respondentów wskazało, że jest w stanie przywrócić serwer do działania w ciągu 1 godziny. Największa ilość respondentów, bo aż 33% odpowiedziała, że nie wie, a 21% potrzebuje na to całego dnia roboczego.

— Cieszymy się z tego, że małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce coraz częściej korzystają z rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych. Jednocześnie wyniki badań wskazują, że polskie firmy zdecydowanie zbyt rzadko testują swoje systemy — powiedział Arkadiusz Lewandowski, Principal Presales Consultant w firmie Symantec. — Rozwiązania do backupu powinny być standardem dla każdej firmy poważnie myślącej o swoim rozwoju. Bez kompleksowych rozwiązań przedsiębiorstwa mogą być narażone na znaczne ryzyko utraty danych, klientów, a tym samym przychodów.

Badanie potwierdziło, że spośród programów do backupu dostępnych na rynku najpopularniejszy jest Symantec Backup Exec, z którego korzysta 27% respondentów. Duża grupa firm korzysta także z własnych, autorskich rozwiązań backupowych.

Informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone na grupie 100 respondentów z polskich firm. Wszystkie osoby pracują w przedsiębiorstwach zatrudniających od 10 do 1000 pracowników i odpowiadają za infrastrukturę IT w swoich firmach.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: