eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek telekomunikacyjny w UE 2007

Rynek telekomunikacyjny w UE 2007

2008-03-27 13:00

Przeczytaj także: UKE a rynek telekomunikacyjny 2006-2011


Występują również znaczące różnice w dostępności usług szerokopasmowych na terenach miejskich i wiejskich. Na przykład pokrycie technologii DSL na terenach wiejskich wynosi 71,3% wobec 89,3% na poziomie krajowym (94% na obszarach miejskich). W przypadku sieci telewizji kablowej różnica ta jest jeszcze większa, a pokrycie na terenach wiejskich wynosi zaledwie 7,4% wobec 35,6% na poziomie krajowym. Różnice w pokryciu technologii DSL i sieci telewizji kablowej na terenach wiejskich w porównaniu ze średnią krajową są szczególnie znaczące na Słowacji i Łotwie oraz we Włoszech i Niemczech.

Zdecydowanie najpowszechniejszą w UE technologią dostępu szerokopasmowego pozostaje DSL, której udział wynosi około 80% wszystkich łączy. Zmieniła się jednak pozycja DSL względem innych rozwiązań technicznych, a wzrost w 2007 r. wyniósł 22,4% w porównaniu z 34,5% w roku 2006. Jednocześnie rozwiązania alternatywne, czyli przede wszystkim dostęp przez sieć telewizji kablowej, lecz także światłowodowe sieci dostępowe (FTTH), bezprzewodowa pętla lokalna (WLL) i dostęp komórkowy, zaczynają oferować potencjał znaczącej konkurencji między platformami.

W segmencie dostępu szerokopasmowego przez sieć telewizji kablowej wzrost od stycznia 2007 r. wyniósł 21,7% i był szczególnie dynamiczny w Niemczech, Polsce, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Belgii i na Węgrzech. Najwyższy wśród państw członkowskich udział światłowodowych łączy dostępowych posiadają Szwecja, Litwa i Estonia. W krajach tych udział rynkowy FTTH zwiększył się w porównaniu z sytuacją na koniec roku 2006. Bezprzewodowa pętla lokalna stanowi ważne rozwiązanie dostępowe w Republice Czeskiej, Irlandii i na Słowacji. Szczególnie w tym ostatnim kraju zanotowano znaczny wzrost w 2007 r.

Udział tradycyjnych operatorów w rynku dostępu szerokopasmowego wydaje się wprawdzie maleć (przeciętnie z 46,8% w styczniu 2007 r. do 46,3% w styczniu 2008 r.), jednak w znacznej części konkurencja nadal oparta jest na odsprzedaży łączy należących do operatorów tradycyjnych. Na przykład w Wielkiej Brytanii udział rynkowy tradycyjnego operatora bez uwzględnienia odsprzedaży łączy wynosi 25,8%, natomiast z jej uwzględnieniem jest niemal dwukrotnie większy. W Niemczech różnica ta wynosi 18,0 punktów procentowych, a w Luksemburgu 10,8 punktu. Udział rynkowy tradycyjnego operatora wynosi od 17,2% w Rumunii do 88,0% na Cyprze.

Mimo znacznego uzależnienia od odsprzedaży łączy szerokopasmowych nowi operatorzy odchodzą od prostej konkurencji cenowej. Liczba uwolnionych pętli lokalnych na poziomie hurtowym, które stanowią obecnie 12,8% łączy w analogowych sieciach telefonicznych w UE, wzrosła w ostatnim roku o 54,2% w przypadku łączy w pełni uwolnionych i o 33,8% w przypadku dostępu współdzielonego, natomiast dla dostępu typu bitstream wzrost wyniósł 10,5%. Fakt, że w chwili obecnej istnieje 23,5 mln łączy uwolnionych, wobec 11,6 mln odsprzedawanych i 6,0 mln łączy bitstream, świadczy o tym, że nowi operatorzy pokonują kolejne szczeble drabiny inwestycyjnej.

2. OTOCZENIE REGULACYJNE

Realizacja zadań przez organy regulacyjne

Pierwsza seria analiz rynku jest już w zasadzie zakończona we wszystkich państwach członkowskich z wyjątkiem Bułgarii i Rumunii. W związku z tym Komisja zamknęła wprawdzie postępowania w sprawie naruszenia przepisów wobec jedenastu państw członkowskich, lecz rynki w tych krajach nie odniosły korzyści z ukierunkowanych działań regulacyjnych w takim samym stopniu, jak w państwach członkowskich, w których analizy wykonano w terminie. Jeśli chodzi o nakładanie i egzekwowanie środków regulacyjnych, to sytuacja jest zróżnicowana. W szeregu państw członkowskich ostateczne środki nie zostały jeszcze przyjęte (np. na Węgrzech i w Polsce), a kwestia upływu czasu od zakończenia analizy rynku do nałożenia ostatecznych zobowiązań stanowi problem np. w Niemczech, Estonii, Irlandii i Luksemburgu.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: