eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Cyberslacking w opinii pracowników

Cyberslacking w opinii pracowników

2008-03-10 13:27

Cyberslacking w opinii pracowników

Korzystanie z Internetu w pracy – ograniczenia dostępu do Internetu stosowane przez pracodawcę © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Co czwarty internauta aktywny zawodowo i korzystający w pracy z Internetu ma do niego ograniczony dostęp - pokazują wyniki badania firmy Gemius. Z ograniczeniami najczęściej spotykają się pracownicy dużych firm, zatrudniających ponad 250 osób.

Przeczytaj także: Cyberslacking a polscy internauci

fot. mat. prasowe

Korzystanie z Internetu w pracy – ograniczenia dostępu do Internetu stosowane przez pracodawcę

Korzystanie z Internetu w pracy – ograniczenia dostępu do Internetu stosowane przez pracodawcę według liczby zatrudnionych w danej firmie.

Jak wynika z badań firmy Gemius dotyczących korzystania z Internetu w pracy, pracodawcy zwykle nie ograniczają pracownikom dostępu do tego medium. Niemniej - 24 proc. internautów korzystających z Internetu w pracy przyznało, że ma do niego ograniczony dostęp. Najczęściej, jak wynika z deklaracji badanych, w miejscu pracy blokowany jest dostęp do wybranych stron WWW (17 proc.). Co dziesiąty respondent (9 proc.) nie może korzystać z komunikatorów, zaś najmniejszy odsetek badanych – zaledwie 2 proc. - ma zablokowany dostęp do wszystkich stron WWW.

Z ograniczeniami w korzystaniu z Internetu spotykają się najczęściej osoby zatrudnione w dużych firmach. 38 proc. respondentów pracujących w największych przedsiębiorstwach (ponad 250 osób) przyznaje, że pracodawca stosuje ograniczenia. Z podobnymi praktykami spotyka się zaledwie 8 proc. internautów zatrudnionych w małych firmach (do 10 osób).

Mimo że cyberslacking jest zjawiskiem powszechnym i akceptowanym przez internautów, pracodawcy rzadko stosują wyraźne zakazy dotyczące korzystania z Internetu w pracy. Jedynie 3 proc. badanych korzystających z Internetu w pracy przyznaje, że w ich miejscu pracy wyraźnie zabroniono używania Internetu do celów prywatnych. W opinii co drugiego pracownika jego pracodawca toleruje cyberslacking, jeśli nie przeszkadza on w realizowaniu obowiązków zawodowych (50 proc.). Natomiast w pracy co ósmego (13 proc.) internauty prywatne wykorzystanie Internetu jest traktowane przez przełożonych jako oczywiste i akceptowane.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: