eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Cyberslacking a polscy internauci

Cyberslacking a polscy internauci

2008-01-28 01:16

Cyberslacking a polscy internauci

Opinie pełnoletnich internautów na temat korzystania z Internetu w pracy (w godzinach pracy) według © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jedynie co trzeci pełnoletni internauta uważa, że korzystanie z Internetu w pracy w celach prywatnych jest nieuczciwe w stosunku do pracodawcy - pokazują badania firmy Gemius SA. Jeszcze mniej zwolenników takiej opinii - bo zaledwie jedna czwarta - jest wśród osób stykających się z tym problemem na co dzień: aktywnych zawodowo i mających w pracy dostęp do Internetu.

Przeczytaj także: Cyberslacking w opinii pracowników

fot. mat. prasowe

Opinie pełnoletnich internautów na temat korzystania z Internetu w pracy (w godzinach pracy) według

Opinie pełnoletnich internautów na temat korzystania z Internetu w pracy (w godzinach pracy) według wieku respondentów.

Firma badawcza Gemius opublikowała wyniki badania dotyczącego zjawiska cyberslackingu w Polsce. Celem badania było określenie stosunku internautów do cyberslackingu, czyli wykorzystywania Internetu do celów prywatnych w godzinach pracy. Wyniki badania potwierdzają nie tylko powszechność samego zjawiska, ale i jego akceptację przez pełnoletnich użytkowników Internetu.

Zdecydowana większość spośród nich (74 proc.) uważa, że korzystanie z Internetu w pracy w celach prywatnych nie jest niczym złym, jeśli nie przeszkadza w obowiązkach służbowych. Ponad połowa badanych twierdzi, że jest to potrzebne jako chwila odpoczynku (57 proc.). Zdaniem co drugiego respondenta (50 proc.) korzystanie z Internetu w pracy w celach prywatnych jest normalne i wszyscy, którzy mają taką możliwość korzystają w ten sposób z Internetu.

fot. mat. prasowe

Wykorzystywanie Internetu w pracy do celów prywatnych – popularne czynności.

Wykorzystywanie Internetu w pracy do celów prywatnych – popularne czynności.

Relatywnie rzadziej badani internauci oceniają cyberslacking jako zachowanie nieuczciwe względem pracodawcy (31 proc.) i niewłaściwe (24 proc.). W najmniejszym stopniu polscy internauci są przekonani o szkodliwym wpływie cyberslackingu na realizację obowiązków służbowych. Jedynie co piąty badany uważa, że korzystanie z Internetu w celach prywatnych w godzinach pracy zawsze negatywnie wpływa na jakość pracy (20 proc.).

Stosunek badanych do cyberslackingu różnicuje wiek. Im starsi respondenci, tym rzadziej zgadzają się oni ze stwierdzeniami usprawiedliwiającymi cyberslacking, częściej natomiast wyrażają opinie potępiające taką aktywność.

Jak wynika z badania, do cyberslackingu przyznaje się aż 93 proc. internautów korzystających z Internetu w pracy. Najczęściej pracownicy korzystają w godzinach pracy z prywatnej poczty (79 proc.) i przeglądają strony WWW (73 proc.). Co trzeci badany w celach prywatnych używa w pracy komunikatora (36 proc.). Niemal tyle samo respondentów przyznaje się do robienia zakupów w sklepach lub na aukcjach internetowych (33 proc.).

 

1 2

następna

Kosmetyki w mediach 2007

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: