eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura gospodarcza II 2008

Koniunktura gospodarcza II 2008

2008-02-23 00:08

Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza I 2008


Spośród badanych jednostek 4,6% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (4,3% w styczniu, 3,6% przed rokiem). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są z konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje 71% przedsiębiorstw w lutym, 72% przed miesiącem i 73% w lutym ub.r.), kosztami zatrudnienia (63% w lutym br. i przed rokiem, 64% w styczniu br.) oraz wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (54% w styczniu i w lutym br., 56% w lutym 2007 r.). W porównaniu z lutym ubiegłego roku, w największym stopniu zmalała uciążliwość bariery związanej z niedostatecznym popytem (z 41% do 35% w lutym 2008 r.).

4. Usługi

Od początku 2005 r. utrzymują się bardzo korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury jednostek z sekcji pośrednictwo finansowe. W lutym są one zbliżone do sygnalizowanych przed miesiącem (plus 62 wobec plus 60 w styczniu). Poprawę koniunktury odnotowuje 64% badanych firm, a jej pogorszenie – 2% (w styczniu odpowiednio 63% i 3%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Na dobrą kondycję firm należących do tej sekcji wpływają optymistyczne prognozy popytu i sprzedaży oraz sytuacji finansowej. Mimo utrzymywania się wzrostu bieżącego popytu, aktualna sprzedaż, a w konsekwencji i sytuacja finansowa, są oceniane mniej korzystnie niż w styczniu. Dyrektorzy firm sygnalizują wzrost bieżących cen usług, choć wolniejszy niż przed miesiącem. W najbliższych miesiącach należy się spodziewać ich dalszego wzrostu. Można też oczekiwać zwiększenia zatrudnienia, choć w mniejszej skali niż przewidywano w styczniu.

W lutym wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport, gospodarka magazynowa i łączność kształtuje się na poziomie plus 23 (w styczniu plus 24). Poprawę koniunktury odnotowuje 32% badanych firm, a jej pogorszenie – 9% (w styczniu odpowiednio 32% i 8%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Dyrektorzy jednostek sygnalizują mniej korzystne niż przed miesiącem oceny bieżącego i przyszłego popytu i sprzedaży oraz sytuacji finansowej. Dyrektorzy przedsiębiorstw zamierzają zwiększyć zatrudnienie, w stopniu mniejszym niż przewidywała prognoza ze stycznia. W lutym odnotowuje się spadek bieżących cen usług. W najbliższych miesiącach należy się spodziewać ich niewielkiego wzrostu.

W lutym wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji obsługa nieruchomości, wynajem i usługi związane z prowadzeniem działalności gospodarczej kształtuje się na poziomie niższym niż w poprzednim miesiącu (plus 15 wobec plus 19 w styczniu). Poprawę koniunktury odnotowuje 24% badanych firm, a jej pogorszenie – 9 % (w styczniu odpowiednio 26% i 7%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Przedsiębiorcy sygnalizują wolniejsze niż w styczniu tempo wzrostu bieżącego popytu oraz sprzedaży, a w konsekwencji także sytuacji finansowej. W najbliższych trzech miesiącach zarówno popyt na tego typu usługi jak i ich sprzedaż mogą rosnąć wolniej, niż się tego spodziewano przed miesiącem. Również prognozy dotyczące sytuacji finansowej są mniej korzystne od przewidywań formułowanych w styczniu. Dyrektorzy jednostek planują wzrost zatrudnienia w skali podobnej do prognozowanej w ubiegłym miesiącu.

Jednostki z sekcji hotele i restauracje oceniają w lutym koniunkturę korzystnie, podobnie jak przed miesiącem (plus 7). Poprawę koniunktury w obu miesiącach odnotowuje 21% badanych firm, a jej pogorszenie – 14%. Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Na takie kształtowanie się wskaźnika koniunktury wpływają optymistyczne prognozy popytu i sprzedaży oraz sytuacji finansowej przy niekorzystnych odpowiednich ocenach diagnostycznych. W lutym dyrektorzy jednostek sygnalizują wolniejszy niż w styczniu wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen oferowanych usług. W tej grupie jednostek można spodziewać się wzrostu zatrudnienia. Sygnalizowany jest też wolniejszy niż przed miesiącem wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen oferowanych usług.

poprzednia  

1 ... 4 5

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: