eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2007

Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2007

2008-01-09 00:15

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan XI 2007


Listopadowe dane dynamiki produkcji sprzedanej przemysłu oraz sprzedaży detalicznej, a także rosnący z miesiąca na miesiąc wolumen eksportu wskazują, że dobra koniunktura nie słabnie. Jak na razie gospodarka wydaje się stosunkowo odporna na zawirowania na międzynarodowych rynkach, dzięki silnej dynamice popytu krajowego. Szybko rośnie fundusz płac dzięki rekordowej dynamice wynagrodzeń i najwyższemu od lat wzrostowi zatrudnienia. Utrzymuje się boom kredytowy. Pogarszają się jednak fundamenty makroekonomiczne: rośnie inflacja i deficyt obrotów na rachunku bieżącym; chociaż deficyt budżetowy jest najniższy od 7 lat.

Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne).

Indeksy popytu utrzymują najwyższe notowania: indeks kwartalny poprawił się o kolejny jeden punkt do 92 pkt., a indeks roczny stracił jeden punkt, zrównując się z kwartalnym. Nie tylko nie słabnie popyt krajowy, ale ostatnie dane o eksporcie okazują się lepsze od wcześniejszych przewidywań, mimo ciągłej aprecjacji złotego i pogarszającej się koniunktury za granicą. Indeksy popytu stale pozostają w pobliżu historycznych maksimów, dzięki silnemu wzrostowi płac i zatrudnienia, co wpływa na wzrost funduszu płac, a dalej na wydatki konsumpcyjne. Utrzymuje się wysoka dynamika kredytu, w tym zwłaszcza kredytu dla przedsiębiorstw, co oznacza rosnące wydatki inwestycyjne. Popyt ciągnie inwestycje, inwestycje zatrudnienie, a zatrudnienie popyt. Tak kręci się koło zamachowe gospodarki, utrzymujące dobrą koniunkturę. Proces ten może ulec przyhamowaniu, gdy wzrosną stopy procentowe i pogorszy się koniunktura na rynkach zagranicznych. Dlatego indeks popytu na ten rok jest wyraźnie niższy i wynosi 83 pkt.

Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej).

Oba indeksy finansów, roczny i kwartalny, wykazują stosunkowo dużą stabilność utrzymując się na poziomie 58 punktów, lub z niewielkimi wahaniami w pobliżu tego notowania od wielu miesięcy. Prognoza indeksu finansów na rok bieżący jako jedyna z czynników właściwie nie uległa zmianie (57 pkt). Sektor przedsiębiorstw wykazuje już drugi rok niezmiennie rekordową rentowność oraz nadpłynność finansową. Ten ostatni wskaźnik uznawany jest za nadmiernie wysoki, ale może stanowić dogodny amortyzator w przypadku osłabienia koniunktury. Stąd nie powinna dziwić prognoza indeksu, sugerująca zachowanie stabilności finansowej sektora przedsiębiorstw w roku bieżącym, mimo przewidywanego ochłodzenia popytowego, czy wzrostu stóp procentowych i zaostrzenia warunków kredytowania.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: