eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › IH i UOKiK: uwaga na artykuły pirotechniczne

IH i UOKiK: uwaga na artykuły pirotechniczne

2007-12-28 12:13

Petardy, rakiety, pochodnie, rzymskie ognie - kupujesz, uważaj. Jeśli materiały pirotechniczne spełniają wymagania bezpieczeństwa oraz są używane zgodnie z instrukcją to nie stanowią zagrożenia - przypomina UOKiK oraz Inspekcja Handlowa, która w IV kwartale 2007 r. przeprowadziła ogólnokrajową kontrolę bezpieczeństwa wyrobów pirotechnicznych widowiskowych (WPW).

Przeczytaj także: Gdzie Polacy spędzą Sylwestra?

W ostatnich tygodniach 2007 roku na zlecenie Urzędu Inspekcja Handlowa przeprowadziła kontrole wyrobów pirotechnicznych w całej Polsce. Podjęcie przedmiotowej kontroli spowodowane było zbliżającym się okresem przedświątecznym oraz noworocznym, w którym wzrasta zainteresowanie i sprzedaż różnego rodzaju widowiskowych wyrobów pirotechnicznych. W pierwszej kolejności badanie przeprowadzono u importerów i hurtowników, a następnie będzie kontynuowane u detalistów.

Celem analizy jest ocena bezpieczeństwa oraz eliminowanie z obrotu tych towarów, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia użytkowników. Przebadano 21 przedsiębiorców, w tym 13 importerów oraz 8 hurtowników, oceniając bezpieczeństwo 222 partii produktów - m.in. petardy, rakiety, pochodnie, rzymskie ognie.

Kontrola wykazała, że większość dostępnych na rynku materiałów pirotechnicznych spełnia wymagania bezpieczeństwa:
  • W toku kontroli oceniając ogólne bezpieczeństwo wyrobów pirotechnicznych widowiskowych zwracano szczególną uwagę na układ podpałowy, konstrukcję oraz obudowę. W wyniku przeprowadzonych badań nie stwierdzono cech mogących stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia użytkowników.
  • W wyniku kontroli stwierdzono, że wyroby oznakowane były w sposób widoczny i czytelny, posiadały dołączoną szczegółową instrukcję użytkowania – stosowania, a w szczególności sposób odpalania wyrobu czy wymogi bezpieczeństwa użytkowania zróżnicowane dla poszczególnych rodzajów wyrobów pirotechnicznych. W przypadku 12 partii (tj. 5,4 % zbadanych) stwierdzono m.in. brak ostrzeżeń o używaniu wyrobów w odległości niezagrażającej innym osobom oraz informacji o konieczności używania wyrobu pod nadzorem dorosłych, które przedsiębiorcy jeszcze w trakcie kontroli dobrowolnie uzupełnili.
  • Jednocześnie, stwierdzony w toku kontroli brak w instrukcjach użytkowania znaku 'NWP' w przypadku 8 partii wyrobów, został niezwłocznie przez przedsiębiorców uzupełniony, jak również należy stwierdzić, iż nie miał on wpływu na bezpieczeństwo użytkowania.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Ataki phishing X 2007

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: