eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Tniemy wydatki na Sylwestra 2021

Tniemy wydatki na Sylwestra 2021

2021-12-29 12:44

Tniemy wydatki na Sylwestra 2021

Wydamy mniej na Sylwestra niż rok temu © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Tegoroczny Sylwester jest kolejnym, który musimy zorganizować mając na uwadze obostrzenia związane z pandemią. Czy wpłynie to na nasze plany? Z badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że w tym roku Polacy chętniej będą się bawić poza domem, ale na zabawę wydadzą o 26 zł mniej niż przed rokiem i ponad 100 zł mniej niż przed pandemią.

Przeczytaj także: BIG InfoMonitor: Sylwester będzie tani i samotny

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że w ubiegłym roku ograniczenia związane z pandemią były bardziej dotkliwe. Obowiązywał zakaz organizowania imprez, a dodatkowo wprowadzony był zakaz przemieszczania się między godz. 19 31 grudnia, a 6 rano 1 stycznia. W tym roku w Sylwestra jedynym ograniczeniem jest max. 30 proc. udział osób niezaszczepionych na imprezie i warunek, że osób niezaszczepionych nie będzie więcej niż 100. Ma to pewnie wpływ na sylwestrowe plany Polaków.

Z badania zrealizowanego przez Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że w tym roku 6 na 10 Polaków spędzi ostatnią noc roku w domu (w 2020 roku było to 7 na 10 Polaków. 35 proc. badanych będzie się bawić na różnego rodzaju imprezach. Im młodsza osoba tym mniej skłonna, by 31 grudnia siedzieć w domu samotnie czy tylko z domownikami. Wśród 18-24 latków zamierza się bawić tego dnia 66 proc. osób, a w gronie 25-34 latków niemal połowa.

Sylwestra 2021 spędzimy przede wszystkim na domówkach. Udział w nich lub organizację tym razem zapowiedziało 28 proc. ankietowanych, wobec 23 proc. przed rokiem. 16 proc. domówek będzie bardzo kameralnych, bo nie przekroczą limitu 5 osób, więcej gości zostanie zaproszonych na 11 proc. tego typu spotkań. Na zabawę w lokalach wybiera się 2 proc. ankietowanych, w obecnych okolicznościach wydaje się to i tak dużo, ale przed pandemią był to scenariusz na wieczór prawie co dziesiątej osoby. Mniej osób niż zwykle rozważa też świętowanie pod gołym niebem (2 proc.).

fot. mat. prasowe

Sylwestrowe plany Polaków 2021

61% Polaków spędzi Sylwestra w domu.


Choć przeważanie nie ma mowy o hucznej zabawie w dużym gronie, to jednak zdecydowana większość z nas kupi co nieco na ten dzień. Wydatków na sylwestra nie planuje ponosić jedynie 17 proc. ankietowanych. 40 proc. Polaków przeznaczy na ten cel do 100 zł, 21 proc. – od 101 do 200 zł, a między 201 a 300 zł wyda co dziesiąty.

fot. mat. prasowe

Wydatki z okazji Sylwestra 2021

40 proc. Polaków przeznaczy na ten cel do 100 zł.


Średnio Polacy planują wydatki w wysokości 186 zł, czyli o 26 zł niższe niż przed rokiem i aż o 121 zł niższe niż w 2019 r. Obecnie sylwestrowe zakupy za ponad 300 zł, stanowiące normę przed pandemią, dziś przewiduje jedynie 12 proc. ankietowanych. Ma to swoje plusy.
Pandemia kolejny rok przełożyła się na to jak gospodarujemy pieniędzmi w ostatnich miesiącach roku. Ten trudny zwykle dla wielu osób czas, w którym kumulują się zakupy na wyprzedażach, organizacja świąt Bożego Narodzenia i sylwestrowa zabawa znów wygląda nieco inaczej. Choć nadal stanowi wyzwanie dla portfela, to ostatecznie, ze względu na mniej pokus i bardziej powściągliwe wydawanie, nie wpędza w tarapaty na taką skalę jak wcześniej – mówi Halina Kochalska, ekspert Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. – Dobrze było to widać w I kw. tego roku, w którym zamiast zwyczajowego skoku liczby dłużników i kwoty nieopłaconych zobowiązań widocznych w BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK, tym razem liczba niesolidnych dłużników nieradzących sobie z płatnościami zmniejszyła się o ponad 61 tys. osób, do 2,74 mln, a zaległości obniżyły się o ponad 1,4 mld zł, do 79,9 mld zł – dodaje.

Pytanie, czy za deklaracjami faktycznie pójdą bardziej rozsądne wydatki, tak by udało się zachować korzystny trend również w przyszłym roku, szczególnie, że nie pomaga w tym wzrost cen.

Badanie wykonane przez Quality Watch metodą CAWI (komputerowo wspomagany wywiad internetowy) wśród Polaków w wieku 18+ na reprezentatywnej próbie: 1033 Polaków w dniach 11-13 grudnia 2021 r.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: