eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 48/2007 (26.11-02.12.2007)

Tydzień 48/2007 (26.11-02.12.2007)

2007-12-01 22:36

Przeczytaj także: Tydzień 47/2007 (19-25.11.2007)

  • W Pekinie odbył sie szczyt Chiny-UE. Przedstawiciele Unii przedstawili stanowisko Brukseli w sprawie nadwyżki handlowej oraz jakości chińskich towarów eksportowych. Pekin został ostrzeżony, że jeśli nie podejmie działań ograniczających rosnącą nadwyżkę w wymianie handlowej z krajami UE, to Chiny mogą spodziewać się decyzji antydumpingowych ze strony Unii. Bruksela zażądała też obniżenia barier blokujących swobodny rozwój handlu.
  • Analitycy Goldman Sachs Group Inc. twierdzą, że spadek kursu dolara dobiega końca, bo spodziewają się stabilizacji kursu amerykańskiej waluty i zalecają też inwestorom sprzedaż złota. Pozytywnym impulsem dla dolara okazała się też informacja, że Fundusz China Investment Corp. może zainwestować swoje duże środki w firmy finansowe, które poniosły straty w związku z kryzysem kredytowym.
  • Ku zaskoczeniu ekspertów przepowiadających nadejście recesji w amerykańskiej gospodarce Departament Handlu USA poinformował, że PKB USA wzrósł w III kw. o 4,9% r/r (w II kw. wyniósł 3,8%) i jest to najlepszy wynik od 4 lat. Po tych informacjach dolar umocnił się.
  • Chińczycy inwestują w światowe rynki finansowe. Niedawno informowaliśmy, że wykupili udziały w południowoafrykańskim banku inwestując 5 mld USD. Teraz agencje podały, że największym akcjonariuszem holendersko-belgijskiego banku Fortis została chińska firma ubezpieczeniowa Ping An. Na początek kupiła ona 4,2% akcji banku za 2,7 mld USD. Ping An to druga co do wielkości firma ubezpieczeń życiowych w Chinach. Fortis należy do konsorcjum zachodnich banków, które za 71 mld euro kupił holenderski bank ABN Amro. Spodziewana jest ekspansja Fortis na azjatyckim rynku.
  • Niger jest jednym z najbiedniejszych afrykańskich państw, jednak jest czołowym dostawca rudy uranu na światowe rynki (jest trzecim producentem w świecie). Złoża te od lat eksploatują Francuzi (koncern Areva), zaspokajając 75% swoich potrzeb. Ostatnio Francuzi przejęli kontrolę nad południowoafrykańską firmą UraMin Inc, która także wydobywa uran w RPA, Namibii i Republice Środkowoafrykańskiej. O dostęp do nigeryjskich zasobów uranu walczyli też Chińczycy. Tym razem przegrali, ale wygrał Niger, bo Francuzi będą teraz płacić za kilogram rudy 61 euro (w 2000 roku płacili tylko 2 euro).
  • Koncern Apple sprzedał 2,16 mln komputerów Mac (wzrost o 34% r/r), ponad 1,12 mln telefonów iPhone i 10,2 mld odtwarzaczy z rodziny iPod. Dochód koncernu wyniósł 6,22 mld USD, a zysk netto przekroczył 940 mln USD. Prognozy tego koncernu są też bardzo dobre i mówią o bardzo dobrej koniunkturze na komputery Mac oraz iPhone i wskazują na duże zainteresowanie systemem peracyjnym Mac OS 10.5 Leopard.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

CO NOWEGO NA RYNKU IT?

Koniec roku sprzyja publikacji coraz to nowszych rankingów światowych firm. Elektronika i informatyka to dziedziny powszechnie uznawane za nośniki postępu technicznego do wszystkich branż i obszarów życia społecznego. To dziedziny, w których kapitał intelektualny zdecydowanie dominuje w zasobach firmowych. W takich firmach jakość procesu tworzenia wiedzy, jej wykorzystywania i obrotu nią decyduje o rynkowej wartości firmy. W końcu ubiegłego miesiąca ogłoszono ranking firm tych topowych dziś branż, przyjmując za podstawę ich kapitalizację rynkową. Nie było zaskoczeniem, że na pierwszym miejscu w dalszym ciągu niezagrożoną pozycje zajmuje Microsoft (308,45 mld USD) kolejne miejsca zajęły Google (208,35 mld USD) i Cisco (166,84 mld USD). Na kolejnych miejscach zaskoczenie: Apple (186,1 mld USD) wyprzedziła Nokię (146,36), Intel (142,5 mld USD oraz IBM (140,5 mld USD). Komentatorzy zwracają uwagę na Apple i jej rosnącą przewagę nad IBM. Narzuca sie pytanie: czyżby koniec wielkiej kariery IBM?

Na pewno nowe firmy są głodne sukcesu i będą bezwzględnie walczyć o zdobycie jak najwyższych pozycji rynkowych, naciskając na potentatów. Nie jest wykluczone, że i lider tego rankingu kiedyś się zmieni, wystarczy tu zwrócić uwagę na zawrotną, światową karierę Google.

Przybliżmy dzisiaj sukces Apple. W końcu września skończył się rok rozliczeniowy w USA i można już powiedzieć, co zdecydowało o tak dobrym wyniku tej firmy. Koncern sprzedał 2,16 mln komputerów Mac (wzrost o 34% r/r), ponad 1,12 mln telefonów iPhone i 10,2 mld odtwarzaczy z rodziny iPod. Dochód koncernu wyniósł 6,22 mld USD, a zysk netto przekroczył 940 mln USD. Prognozy tego koncernu są też bardzo dobre i mówią o bardzo dobrej koniunkturze na komputery Mac oraz iPhone i wskazują na duże zainteresowanie systemem operacyjnym Mac OS 10.5 Leopard.

Rozważania analityków tego rynku koncentrują się teraz na możliwym do przewidzenia zderzeniu się Apple i IBM na rynku klientów korporacyjnych. Panuje pogląd, że w najbliższych czasach pozycja IBM jako dostawcy specjalizowanych rozwiązań sprzętowo-programowych dla klientów korporacyjnych nie będzie zagrożona chociażby z tego powodu, że Apple koncentruje swoją działalność przede wszystkim na rozwiązaniach przeznaczonych na rynek konsumencki. Jednak zwracają też uwagę na to, że w ostatnich latach Apple systematycznie zmienia swój model biznesowy rozszerzając go na kierunki klientów biznesowych. Siłą Apple może być bardzo dobra opinia o produktach tej firmy i to, że mają one coraz szersze możliwości, są dobrze zaprojektowane i dopracowane.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: