eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Finansowanie pomostowe: kredyt czy zaliczka na realizację projektu?

Finansowanie pomostowe: kredyt czy zaliczka na realizację projektu?

2007-11-26 12:51

Coraz chętniej inwestorzy tworzą naprawdę ogromne projekty za coraz wyższe kwoty. W związku z tym zmuszeni są do zaangażowania coraz większych środków na ich realizację. Przy planowaniu inwestycji unijnej należy określić finansowanie wkładu własnego inwestora w projekcie oraz zabezpieczyć zdolność kredytowania dla całej inwestycji, aż do momentu refundacji dotacji z funduszu strukturalnego. Konsekwencją jest pojawiające się ryzyko utraty płynności finansowej organizacji. Zaradzić temu można poprzez finansowanie pomostowe. Lecz czym właściwie ono jest?

Przeczytaj także: Finansowanie działalności - Aniołowie Biznesu

Do finansowania pomostowego inwestycji można podejść na dwa sposoby: zapewniając podmiotowi realizującemu inwestycję kredytu pomostowego oferowanego przez różne instytucje finansowe oraz ubiegając się o zaliczkę na realizację projektu z instytucji unijnych. Druga możliwość może się wydawać bardziej atrakcyjna, niestety istnieje ona tylko w niewielu programach.

Nie polegaj na finansowaniu pomostowym

Składając wniosek o dofinansowanie podmiot realizujący inwestycje może ubiegać się o zaliczkę na poczet realizacji projektu. Ma to znaczenie zwłaszcza przy projektach dużych, realizowanych długoterminowo, przy których istnieje znaczne ryzyko utraty płynności przez beneficjenta. Taki rodzaj dofinansowania przewidziano m.in. w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Małopolskiego, gdzie czytamy, że „w uzasadnionych przypadkach, jeśli przemawia za tym istotny interes kategorii beneficjentów lub specyfika projektów (działań), środki będą mogły być przekazywane w formie zaliczki”. Czy więc warto skorzystać z takiej formy pomocy? Na pewno tak, gdyż szybciej otrzymamy należne środki i będziemy dysponować pewnym „zapasem’’ gotówki na realizację inwestycji. Nie można jednak stworzyć planu inwestycyjnego w oparciu o założenie, że otrzymamy finansowanie pomostowe. Należy pamiętać, że takiej możliwości nie będzie w części unijnych programów w okresie 2007-2013, a ponadto istnieje prawdopodobieństwo, że wypłata tych środków może zostać przesunięta lub opóźniona. Poza tym instytucje wdrażające programy zaznaczają, że środki będą przekazywane głównie w formie refundacji, na podstawie rozliczeń.

Pisząc o wsparciu pomostowym warto również wspomnieć o programie ZPORR 2.5. ,,Promocja przedsiębiorczości w latach 2004-2006’’, w ramach którego osoby fizyczne mogły ubiegać się o środki finansowe na założenie własnej działalności gospodarczej. W tym programie wsparcie pomostowe polegało na wypłacie początkującemu przedsiębiorcy pomocy finansowej w wysokości 700 zł. Kwota ta miała pokryć koszty bieżącego funkcjonowania firmy, przez okres 6 miesięcy od momentu założenia działalności (w niektórych przypadkach istniała możliwość przedłużenia takiego wsparcia do jednego roku). Finansowanie w tym programie było trochę podobne do poprzednio opisywanej możliwości ubiegania się o zaliczki, jednak istnieje jedna podstawowa różnica. W przypadku działania ZPORR 2.5. finansowanie pomostowe stanowiło oddzielną kwotę, o którą mógł się ubiegać przedsiębiorca, nie stanowiło zaś część wypłaty z całości środków przyznanych beneficjentowi.

,,Pomost’’ instytucji finansowych

Najczęściej jednak, gdy słyszymy o finansowaniu pomostowym pojęcie to łączymy z kredytami przyznawanymi przez banki. Kredyt pomostowy, kredyt na dotację unijną czy eurokredyt stanowią jeden z nowszych produktów finansowych oferowanych przez banki oraz instytucje parabankowe. Został on stworzony specjalnie z myślą o beneficjentach pomocy unijnej, którzy aby móc skorzystać z unijnych pieniędzy muszą najpierw wydatkować własne środki i zapewnić inwestycji ciągłość finansowania w razie opóźnień wypłaty dotacji. Często oznacza to w praktyce, że potencjalny beneficjent musi dysponować znaczną częścią całkowitego budżetu na realizację projektu lub wręcz całością kwoty inwestycji. Kredyt pomostowy ma zapewnić ciągłość realizacji inwestycji i jest on przeznaczony na prefinansowanie inwestycji do czasu wypłaty dotacji. Finansowanie kredytem lub otrzymanie tzw. promesy kredytowej często stanowi preferowaną formę finansowania różnego rodzaju inwestycji, dla większości podmiotów jest też jedyną możliwością sfinansowania planów rozwojowych.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: