eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ergonomia stanowiska pracy w Polsce 2007

Ergonomia stanowiska pracy w Polsce 2007

2007-11-22 01:47

Przeczytaj także: Ergonomia stanowiska pracy 2009


Prawo pracy

Zgodnie z przepisami prawa każdy pracownik ma możliwość skorzystania z 5-cio minutowej przerwy wliczonej w czas pracy. Wśród respondentów, którzy wzięli udział w badaniu, z takiej możliwości korzysta 61% (5049) respondentów. Co trzeci badany (33%, 2778) korzysta z przerwy, kiedy czas i obowiązki na to im pozwalają. Tylko 6% (479) nie korzysta z tego prawa wcale.

Zgodnie z przepisami prawa pracy w przypadku, kiedy pracownik w czasie pracy przy komputerze musi korzystać z okularów korygujących wzrok, pracodawca powinien partycypować w kosztach ich zakupu. Jednak przepis ten nie zawsze jest przestrzegany. Jak wskazują wypowiedzi respondentów, w przypadku 40% (3336) osób, pracodawca partycypował w kosztach. 35% (2913) badanych w całości płaciło za okulary.

Podsumowanie

Podsumowując wyniki „Ergotestu” w liczbach bezwzględnych na 8306 przebadanych stanowisk komputerowych zaledwie 181 jest w pełni ergonomicznych i spełnia wszelkie wymogi bezpiecznego stanowiska pracy. 3899 stanowisk spełnia wymogi ergonomii częściowo. W przypadku 4226 (ponad połowy) stanowisk biorących udział w badaniu analizy pokazały, że naruszają one normy ergonomiczne w sposób rażący.

A czy twoja praca jest bezpieczna? – podstawowe warunki bezpiecznej pracy przy komputerze:
  1. Na każdego pracownika powinno przypadać co najmniej 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia oraz co najmniej 2 m2 wolnej podłogi.
  2. Szerokość przejścia w biurach powinna być nie mniejsza niż 60 cm.
  3. Wszystko po co sięgasz powinno leżeć w zasięgu rąk bez konieczności wychylania się i skrętu tułowia, oraz na wysokości nie wyższej niż bark.
  4. Klawiatura i mysz powinny być umieszczone na wysuwanej szufladzie, ok. 60-75 cm nad ziemią. Blat pod monitor – 70-90 cm nad ziemią, przy czym różnica miedzy blatem klawiatury i monitora nie powinna być mniejsza niż 10 cm.
  5. Odpowiednia przestrzeń dla nóg, dla wysokiego mężczyzny to 65 cm wysokości, 70 cm głębokości, 70-80 cm szerokości.
  6. Krzesło powinno mieć 5 punktów podparcia i sztywną, pozbawiona luzów konstrukcję.
  7. Krzesło powinno mieć możliwość regulacji wysokości siedzisk. Odpowiedni zakres regulacji wysokości to 40-51 cm.
  8. Stały kąt oparcia powinien wynosić ok. 10 stopni odchylenia w tył od pionu. Odpowiedni zakres jego regulacji to 5 stopni w przód i 30 w tył.
  9. Stanowisko powinno umożliwiać położenie stóp płasko na podłodze. Jeśli jego konstrukcja na to nie pozwala – powinno być wyposażone w podnóżek.
  10. W przypadku częstej pracy z dokumentami i notatkami, stanowisko powinno być wyposażone w uchwyt na dokumenty, z regulacją ustawienia wysokości i nachylenia. Uchwyt powinien znajdować się przed pracownikiem – między klawiaturą a monitorem, zawsze tak, by minimalizować ruchy głowy.
  11. Monitor komputera powinien mieś możliwość odchylenia do 20 stopni do tyłu. W przypadku braku regulacji stanowisko powinno być wyposażone w umożliwiającą ja podstawkę.
  12. Klawiatura powinna mieć możliwość regulacji kąta nachylenia.
  13. Stanowisko powinno umożliwiać oparcie nadgarstków podczas pisania na klawiaturze i korzystania z myszy, najlepiej na podstawce żelowej.
Informacje o badaniu
Badanie „Ergotest”, rozpoczęte we wrześniu 2006 roku, przeprowadzone zostało za pomocą ankiety umieszczonej w Internecie, jak i rozprowadzanej w biurach. W tegorocznej edycji badania wzięło udział 8306 osób.W tworzeniu ankiety udział brali specjaliści z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi oraz Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP. Patronami merytorycznymi kampanii i samych badań są również Centralny Instytut Ochrony Pracy oraz kliniki medyczne LUX-MED.

Do pobrania:

poprzednia  

1 ... 3 4

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: