eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Procesory Intel Core 2 Extreme oraz Xeon

Procesory Intel Core 2 Extreme oraz Xeon

2007-11-14 01:32

Procesory Intel Core 2 Extreme oraz Xeon

Intel Core 2 Extreme © fot. mat. prasowe

Firma Intel Corporation wprowadziła na rynek 16 procesorów do serwerów i zaawansowanych komputerów PC - Intel Core 2 Extreme oraz Xeon. Nowe procesory, oparte na technologii 45 nm, są zgodne z platformami serwerowymi używającymi rodziny chipsetów Intel 5000 oraz zostały wyposażone w 47 nowych instrukcji SSE4.

Przeczytaj także: Intel: nowe procesory dla pecetów

fot. mat. prasowe

Intel Core 2 Extreme

Intel Core 2 Extreme

Nowe produkty Intela używają metalowych bramek opartych na hafnie, o wysokiej stałej dielektrycznej (high-k) w setkach milionach tranzystorów składających się na procesor. Nowe procesory Intel Core 2 Extreme oraz Xeon są wytwarzane w 45-nanometrowym procesie produkcyjnym oraz cechują się gęstością tranzystorów wynoszącą 410 milionów w procesorach dwurdzeniowych i 820 milionów w procesorach czterordzeniowych.

Nowy procesor czterordzeniowy Intel Core 2 Extreme QX9650 przeznaczony do komputerów biurkowych, posiada szerszą pamięć podręczną L2 oraz obsługuje instrukcje multimedialne Intel SSE4. Natomiast na serię procesorów Intel Xeon przeznaczonych do serwerów, składa się 12 układów czterordzeniowych, które są taktowane zegarem od 2 GHz do 3,20 GHz, z magistralą FSB 1600 MHz i pamięcią podręczną 12 MB oraz trzy układy dwurdzeniowe taktowane zegarem do 3,40 GHz, z magistralą FSB 1600 MHz i pamięcią podręczną 6 MB.

Procesory Intel Xeon są zgodne z platformami serwerowymi używającymi rodziny chipsetów Intel 5000. Ponadto Intel wprowadził trzy nowe platformy obsługujące procesory 45-nanometrowe, w tym:
  • Platformę opartą na chipsecie Intel 5400 (poprzednio określaną nazwą kodową „Stoakley”) do zastosowań wymagających dużej przepustowości, takich jak przetwarzanie wysokowydajne (High Performance Computing, HPC).
  • Platformy oparte na chipsecie Intel 5100 Memory Controller Hub oraz kontrolerze Intel ICH-9R I/O (poprzednio znane jako „Cranberry Lake”), obsługujące jeden lub dwa procesory i mające zapewnić zmniejszony pobór mocy przez pamięć DDR2.
  • Platformę opartą na chipsecie Intel 3200 (poprzednio znaną jako „Garlow”), która została przeznaczona dla jednoprocesorowych serwerów klasy podstawowej. Zapewnia ona obsługę pamięci DDR2 i tańszych procesorów.
Nowe procesory oferują też dodatkowe funkcje, takie jak dodanie 47 nowych instrukcji SSE4 (Intel Streaming SIMD Extensions 4), które przyśpieszają takie zadania, jak kodowanie wideo i obróbka zdjęć, a także aplikacje HPC i korporacyjne. Dodatkowe funkcje to m.in.:
  • Technologia Intel Virtualization - Przejścia maszyn wirtualnych (wejście-wyjście) zostały przyśpieszone średnio od 25 do 75 procent. Ponieważ osiągnięto to przez ulepszenie sprzętu, nie są wymagane modyfikacje oprogramowania.
  • Dzielenie liczb – Moduł dzielący podwaja szybkość obliczeń używanych w szeregu aplikacji. Osiągnięto to dzięki technice dzielenia nazywanej Radix 16.
  • Mechanizm Super Shuffle - Zastosowanie 128-bitowej jednostki do pozycjonowania danych zwiększa wydajność instrukcji SSE2, SSE3 i SSE4 wykonujących operacje pozycjonowania.
Ceny nowych, 45 nm procesorów Intel Xeon zależą od modelu, szybkości, funkcji oraz wielkości zamówienia i wahają się od 177 do 1279 dolarów w partiach po 1000 sztuk. Czterordzeniowy procesor Intel Core 2 Extreme QX9650 kosztuje 999 dolarów w partiach po 1000 sztuk.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: