eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Telefony komórkowe a rak mózgu

Telefony komórkowe a rak mózgu

2007-09-30 11:53

Przeczytaj także: Komórki pobudzają mózg


Równie ciekawe są rezultaty analiz prowadzonych przez uczonych z Wielkiej Brytanii, Holandii i Australii. Wynika z nich, że komórki mogą być odpowiedzialne za stopniowe spowalnianie funkcji mózgowych, lecz równocześnie przyczyniają się do... zwiększenia zdolności koncentracji. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że konieczność częstych rozmów w niekorzystnych warunkach (np.hałas, głośna muzyka) automatycznie zwiększa nasze skupienie. Coś za coś.

Telefony komórkowe są też poważnym wyzwaniem dla psychologów. Coraz częściej alarmują oni, że komórki prowadzą do rozpadu więzi społecznych, powodują nadmierną alienację i swego rodzaju epidemię nieśmiałości. Codzienne rozmowy z bliskimi lub sąsiadami i inne tradycyjne formy komunikacji międzyludzkiej zostały dziś w znacznym stopniu zastąpione przez bezosobowe SMS-y. Prowadzi to w opinii psychologów do wzrostu liczby osób, które unikają lub wręcz boją się bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi. W konsekwencji spada nasza samoocena i możemy przejawiać większe skłonności do depresji.

Przecież to tylko telefon

Przykłady domniemanych zagrożeń powodowanych przez telefony komórkowe można by mnożyć w nieskończoność. Śmiercionośne baterie, które w każdej chwili mogą eksplodować i rozerwać naszą komórkę (i nas!) na strzępy, wywołane przez telefony wybuchy paliwa na stacjach benzynowych, czy wreszcie katastrofy lotnicze, których przyczyną były spowodowane przez telefon zakłócenia urządzeń pokładowych, to tylko niektóre z nich. Gdyby traktować je wszystkie poważnie można by wpaść w obłęd. Wiarygodnych dowodów potwierdzających, że komórki mogą stanowić realne niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia lub życia jest wszak bardzo niewiele i zdrowy rozsądek podpowiada nam, aby zbytnio nie demonizować zagrożeń, których źródłem może być zwykły telefon. Współczynnik ryzyka zapadnięcia na chorobę nowotworową wywołaną korzystaniem z komórki mieści się w granicach błędu statystycznego. Podobnie jest w przypadku zagrożenia głuchotą.

O tym, czy telefon zastąpi nam wszelkie bezpośrednie kontakty międzyludzkie lub też, czy jego wyimaginowany dźwięk będzie nas nieustannie niepokoił możemy decydować sami. Wystarczy umiar i...jeden przycisk, przy pomocy którego można komórkę po prostu wyłączyć. Zamiast snuć makabryczne wizje choroby nowotworowej i blokować budowy nadajników sieci komórkowych może warto zapoznać się ze statystykami dotyczącymi kolizji drogowych. Wtedy będziemy się mogli przekonać, że stłuczki powodowane przez kierowców, którzy zamiast koncentrować się na jeździe wysyłali akurat SMS-a, są dużo większym i o wiele bardziej realnym zagrożeniem, którego przyczyny związane są z wynalazkiem telefonu komórkowego.

poprzednia  

1 2

oprac. : INTERIA.PL INTERIA.PL

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: