eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Niepełnosprawni: bariery na rynku pracy

Niepełnosprawni: bariery na rynku pracy

2007-09-28 00:42

Przeczytaj także: Zatrudnienie niepełnosprawnych 1993-2009


fot. mat. prasowe

Zatrudnienie osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych wg sektorów, 2005

Zatrudnienie osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych wg sektorów, 2005

Znaczące zróżnicowanie wskaźników zatrudnienia osób niepełnosprawnych występuje również w poszczególnych województwach. Trzy województwa odnotowują poziomy zatrudnienia wyższe o prawie 50% od średniej krajowej, a mianowicie lubelskie, podlaskie i podkarpackie (są to województwa, w których rynek pracy jest zdominowany przez rolnictwo). Z drugiej strony zachodniopomorskie ma wskaźnik zatrudnienia, który jest niższy o prawie 50% od średniej. Zmiana wskaźników zatrudnienia wg województw między 2003 a 2005 rokiem pokazuje, że w pięciu województwach (opolskie, małopolskie, wielkopolskie, dolnośląskie i zachodniopomorskie) wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wzrósł, natomiast spadł w jedenastu województwach.

Dane OECD pokazują, że poziom zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Polsce sytuuje się poniżej wskaźników obserwowanych w innych krajach, natomiast skala korzystania z zasiłków jest nadal powyżej poziomu tej w innych krajach. OECD w swoim raporcie "Transformacja niepełnosprawności w sprawność" (OECD, 2003) pokazuje, że Polska pośród analizowanych krajów charakteryzuje się zarówno najniższym wskaźnikiem zatrudnienia osób niepełnosprawnych, jak i najwyższym udziałem osób otrzymujących renty z tytułu niezdolności do pracy w grupie ludności w wieku produkcyjnym.

Szczegółowa analiza OECD w raporcie "Choroba, niepełnosprawność i praca: przełamywanie barier. Norwegia, Polska i Szwajcaria" (OECD, 2006) pokazuje, że wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Polsce spada z bardzo niskiego poziomu szybciej, niż w pozostałych dwóch krajach, które charakteryzują się znacznie wyższym wskaźnikiem zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Wzrost zatrudnienia osób niepełnosprawnych stanowi jedno z najpoważniejszych wyzwań dla Polski.

Do pobrania:

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: