eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Facebook obniża wydajność pracowników

Facebook obniża wydajność pracowników

2007-09-01 01:16

Pracodawcy dostrzegają niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą surfowanie pracowników po stronach serwisu społecznościowego Facebook.

Przeczytaj także: Liverpool częścią Facebook

Nie zabierają się jednak do liczenia strat wynikających z tego, że ich podwładni zamiast pracować informują właśnie swoich znajomych o konieczności zakupienia nowej suszarki. Facebook co roku przynosi firmom straty sięgające 2 mld funtów - takie obliczenia wykonała ostatnio australijska firma SurfControl.

Pracodawcy działają w sposób bezwzględny i blokują pracownikom dostęp do Facebooka. Kontaktu ze swoimi znajomymi w pracy nie ma prawie połowa pracowników firm przebadanych przez firmę Sophos. 43 proc. przyznało, że ich firma blokuje dostęp do Facebooka, a 7 proc. poinformowało, że korzystanie z serwisu jest ograniczone.

Druga połowa spośród 600 respondentów może swobodnie surfować po serwisie. 8 proc. z nich uważa, że ich firma nie decyduje się na zablokowanie dostępu w obawie przed gwałtownym sprzeciwem pracowników.

Inne badanie Sophos wykazało, że pracownicy sami obawiają się konsekwencji nieskrępowanego dzielenia się informacjami o sobie i firmie przez swoich kolegów. 66 proc. uważa, że koledzy ujawniają za dużo danych, co może prowadzić do kradzieży tożsamości. W wielu profilach można znaleźć informacje dotyczące miejsca pracy czy szczegóły dotyczące zatrudnienia, co stwarza z kolei zagrożenie dla całej firmy.

Prowokacja firmy Sophos, która wykreowała fikcyjnego członka Facebooka i sprawdzała, ilu internautów zaprosi go do grona swoich znajomych, ujawniła, że użytkownicy bardzo chętnie dzielą się ważnymi danymi na swój temat, stając się w ten sposób potencjalnymi ofiarami cyberprzestępców.

oprac. : Mediarun.pl Mediarun.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: