eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 29/2007 (16-22.07.2007)

Tydzień 29/2007 (16-22.07.2007)

2007-07-21 22:38

Przeczytaj także: Tydzień 28/2007 (09-15.07.2007)

  • W czerwcu amerykański budżet miał nadwyżkę 27,5 mld USD (wobec 20,5 mld w 2006 roku), lecz po trzech kwartałach roku finansowego deficyt budżetowy wynosi 120,9 mld USD (wobec 248,2 mld USD w tym samym okresie 2006 roku). Plan na ten rok finansowy zakłada deficyt w wysokości 205 mld USD. Czerwcowy deficyt handlowy wzrósł do 60 mld USD i po 5 miesiącach 2007 roku wynosi 295,5 mld USD (wobec 317,7 mld w tym samym okresie 2006 roku).
  • Po korekcie chiński urząd statystyczny poinformował, że wzrost PKB Chin w 2006 r. wyniósł 11,1% r/r.
  • Według szefa amerykańskiego banku centralnego Bena Bernanke rozwój gospodarczy Stanów Zjednoczonych będzie wolniejszy, niż wcześniej prognozowano, a zagrożenie wzrostu inflacji jeszcze nie minęło. W opinii szefa Fed w 2007 roku gospodarka USA wzrośnie od 2,25 do 2,5%, a w 2008 roku wzrost ten wyniesie do ok. 2,5-2,75%. Te prognozy są gorsze, niż dotychczasowe, chociaż są bardziej optymistyczne niż przewidywania ekspertów OECD. Oznacza to, że na obniżkę stóp w tym roku nie ma co liczyć.
  • W I półroczu nadwyżka handlowa Chin wyniosła 112,53 mld USD. Prognozuje się, że w całym roku może nawet przekroczyć 300 mld USD.
  • Według Fed-u w czerwcu produkcja przemysłowa w USA wzrosła o 0,5% (w maju spadła o 0,1%).
  • Coraz mniejsze są szanse na zakończenie sukcesem trwającej już od przeszło 5 lat rundy negocjacyjnej w sprawie liberalizacji światowego handlu, a prowadzonych w ramach WTO. Jednak organizatorzy negocjacji nie tracą nadziei i przedstawili kolejny projekt. Proponuje się obniżenie amerykańskich subwencji do rolnictwa nawet o ponad 70% (kosztem 16 mld USD rocznie), a subwencji unijnych o 75-85% (16-27 mld USD). Tak Komisja Europejska, jak i USA za realistyczne uznały nowe propozycje obniżki subwencji rolnych i deklarują dalszą prace nad przygotowaniem kompromisowego rozwiązania. Jednak Japonia sprzeciwia się projektowi w tej formie.
  • Według komunikatu Iran będzie dostarczał gaz do Europy przez Tadżykistan i Turcję. To wstępne porozumienie nawiązujące do koncepcji planowanego gazociągu Nabucco (ma on mieć długość 3300 km i ma omijać terytorium Rosji).
  • Bezpośrednie inwestycje w Chinach po 6 miesiącach osiągnęły poziom ok. 32 mld USD (wzrost o 12,2% r/r).
  • Arcelor Mittal i druga na świecie Nippon Steel zawarły nową umowę o partnerstwie. Będzie ono obejmowało prace badawczo-rozwojowe, pozwoli też na pełne wykorzystanie licencji na produkcję blach samochodowych. Arcelor Mittal pracuje przygotowuje reorganizacją działu blach w Europie.
  • Francuski koncern paliwowy Total ma dobry okres. W ubiegłym tygodniu rosyjski Gazprom zaproponował mu współudział w eksploatacji arktycznych złóż Sztokman na Morzu Barentsa. Teraz Algeria zleciła Totalowi i konsorcjum Almet realizację nowych inwestycji petrochemicznych (wartość kontraktu ok. 4 mld USD). To 1/3 tego, co Algieria zamierza zrealizować w ramach programu rozwojowego w tej branży.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

WKRÓTCE CHINY BĘDĄ TRZECIĄ GOSPODARKĄ ŚWIATA

Rozwój chińskiej gospodarki wciąż zadziwia. Ostatnio rząd w Pekinie po dokładnym podsumowaniu danych skorygował wyniki gospodarcze za 2006 rok i ogłosił, że uzyskano w nim wzrost gospodarczy na poziomie 11,1% r/r, a nie jak podawano poprzednio 10,7%. Gospodarka chińska osiągnęła więc wynik 2,65 bln USD. Według ocen MFW ubiegłoroczny wynik niemieckiej gospodarki to 2,9 bln USD, japońskiej 4,4 bln USD, a amerykańskiej 13,2 bln USD.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że jeszcze w 1999 Chiny były siódmą gospodarka świata, dziś są już na czwartym miejscy, a jeszcze w tym roku wyprzedzając Niemcy mają szansę zająć trzecią pozycję!

W 2001 roku Chiny stały się członkiem WTO i otworzyły się przed nimi światowe rynki. Wielkością swojej gospodarki od 2004 roku wyprzedziły kolejne kraje: Włochy, Francję i Wielką Brytanię. Za dziesięć lat wyprzedzą Japonię i zajmą drugie miejsce po Stanach Zjednoczonych. Coraz bardziej realna jest prognoza, że do 2030 roku dorównają gospodarce amerykańskiej. Nie ulega wątpliwości, że kraj liczący dziś 1,380 mld mieszkańców będzie w ścisłej czołówce gospodarczej świata, ale tempo rozwoju gospodarczego i wieloletni charakter tego procesu zaskakuje.

Chińska gospodarka oferuje dziś na światowym rynku coraz szerszą gamę swoich produktów jeśli chodzi o branże i stopień zaawansowania technologicznego. Jest jednak prawdą, że chiński rząd też jest zaniepokojony dynamiką zachodzących procesów gospodarczych, obawiając się przegrzania gospodarki. Stąd tylko w 2007 roku ogłosił już dwie podwyżki stóp procentowych i pięć razy podniósł poziom rezerw bankowych! Ostatnio także ograniczył wielkość i zakres ulg dla eksporterów.

Konkurencyjność chińskich towarów w dalszym ciągu wynika z niskich kosztów produkcji wspomaganych niedoszacowaną wartością chińskiej waluty. Stąd już od dłuższego czasu Chiny są naciskane przez rządy wielu krajów, by uwolniły kurs juana. Na razie Pekin ustosunkowuje się negatywnie do tych presji, chociaż stopniowo podnosi wartość swojej waluty.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: