eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 30/2007 (23-29.07.2007)

Tydzień 30/2007 (23-29.07.2007)

2007-07-28 20:03

Przeczytaj także: Tydzień 29/2007 (16-22.07.2007)

  • Mimo osłabienia tempa wzrostu gospodarczego USA, eksperci MFW podwyższyli swoją prognozę wzrostu gospodarczego świata w tym roku i w roku przyszłym z 4,9% r/r do 5,2% r/r. Jest to wynikiem wysokiego poziomu wzrostu gospodarczego w Chinach, Indiach i Rosji, które wnoszą swój udział w połowę tego rozwoju. Jednak równocześnie eksperci zwracają uwagę na to, że pojawiło się w świecie ryzyko wzrostu inflacji. Jego przyczynę należy upatrywać w wysokich cenach energii i w presji pracowników na wzrost płac.
  • Według sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) w ciągu ostatniej dekady światowe wydatki zbrojeniowe wzrosły o 37% i w 2006 wyniosły 1,2 bln USD. Czołówkę stanowią USA (530 mld USD), Wielka Brytania (59mld USD), Francja (53 mld USD), Chiny (49,5 mld USD), Japonia (43,7 mld USD), Niemcy (37 mld USD), Rosja (34,7 mld USD).
  • Według skorygowanej opinii MFW chińska gospodarka w tym roku będzie się rozwijać w tempie 11,2% r/r, Indii – 9% r/r, Japonii – 2,6% r/r, strefy euro-2,3% r/r, a amerykańska – ok. 2% r/r. Eksperci MFW mają nadzieję, że w przyszłym roku gospodarka USA wzrośnie o 2,8% r/r.
  • Wzrost gospodarczy Chin w II kwartale wyniósł 11,9% r/r, a w I półroczu był na poziomie 11,5% r/r.
  • Bank Chin kolejny (już trzeci raz w tym roku) podwyższył stopy procentowe podstawową do 6,84% i depozytową do 3,33%. ma to wpłynąć na obniżenie tempa wzrostu kredytów i inwestycji. Ma też zmniejszyć presję inflacyjną i utrzymać stabilizację cen.
  • Utrzymuje się kryzys na amerykańskim rynku nieruchomości. W czerwcu z drugiej ręki kupiono mniej domów o 4% w porównaniu z tym samym miesiącem roku ubiegłego. To jedna z istotnych przyczyn obecnych spadków wartości dolara i niepokoju inwestorów. Ten stan w najbliższej przyszłości może zmusić Fed do obniżki stóp, co w konsekwencji wpłynie na dalszy spadek wartości amerykańskiej waluty.
  • Mimo, że w II kwartale GM sprzedał 2,41 mln samochodów wyprzedzając Toyotę, to jednak Japończycy całe I półrocze zakończyli sprzedażą - 4,71 mln aut wobec 4,674 mln, które sprzedał GM.
  • Wielkie sprzedaże na światowym rynku motoryzacyjnym. Ford sprzedał Astona Martina, a teraz szuka nabywcę na Jaguara i Land Rovera. GM chce sprzedać producenta komponentów Allison Transmission. DaimlerChrysler sprzedał Chryslera funduszowi Cerberus, ale ten nie może zgromadzić 12 mld USD na ten zakup. Ceny akcji tych trzech największych firm na nowojorskiej giełdzie spadają.
  • Światowy szwajcarsko-szwedzki koncern ABB (jeszcze niedawno zagrożony) teraz szybko odbudowuje swoją pozycję dzięki koniunkturze w światowej gospodarce i na rynkach inwestycyjnych. W I półroczu osiągnął on zysk w wysokości 1,27mld USD, obroty koncernu wzrosły do 13,4 mld USD (+24% r/r), a zamówienia wzrosły do 17,3 mld (+26% r/r).
  • Australia uzależnia dostawy uranu Indiom od zgody władz New Delhi na kontrolę instalacji jądrowych przez inspektorów z Międzynarodowej Agencji Atomowej. Według komunikatu uran byłby dostarczany tylko do tych elektrowni, które zostałyby objęte inspekcją. Indie dotąd nie podpisały Traktatu o Nierozprzestrzenianiu Broni Atomowej. Australia posiada największe na świecie złoża uranu.
  • Rosja zakończy budowę pierwszej elektrowni nuklearnej w Iranie w 2008 roku.
  • Według IDC i Gartnera w II kwartale na rynek trafiło 60 mln komputerów PC (wzrost o ok. 12%). Liderem jest HP (19,3% udziału w rynku), Dell (16,1%), Lenovo (8,3%), Acer (7,2%) oraz Toshiba (4,1%).

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

WIEŚCI Z RYNKU INWESTYCJI W ENERGETYCE JĄDROWEJ

1. Wyważona polityka chińska w obdarowywaniu światowych firm dużymi zamówieniami świadczy o dużej staranności władz w Pekinie w budowaniu i rozwijaniu kontaktów gospodarczych i politycznych z czołówką gospodarczą świata. W 2007 rok amerykański koncern Westinghouse wszedł z kontraktem chińskim na budowę trzech elektrowni atomowych. Teraz czołowy francuski (a także europejski) koncern energetyczny Areva otrzymał zamówienie na budowę dwóch nowoczesnych elektrowni jądrowych. Wartość kontraktu szacowana jest na ok. 6 mld euro. Będą to tzw. reaktory III generacji EPR (European Pressurised water Reactor - Europejski Lekkowodny Reaktor Ciśnieniowy). Inwestorem jest chińska spółka energetyczna China Guangdong Nuclear Power Corp. To będą bardzo nowoczesne instalacje podobne do obecnie budowanych w Finlandii i do tych, które będą wkrótce budowane we Francji (Flamanville).

Chiny od dawna rozwijają energetykę jądrową, a w ich planach do 2020 roku jest zwiększenie mocy tego typu elektrowni do 40 tys. MW.

2. Coraz większe zainteresowanie energetyką jądrową czyni, że staje się ona coraz większym biznesem. Areva to wizytówka francuskiej technologii w dziedzinie energetyki jądrowej i najbardziej zaawansowana firma w Europie. W tej firmie 34% udziałów posiada niemiecki Siemens. Ostatnio N. Sarkozy poinformował, że francuski skarb państwa zamierza skorzystać z opcji wykupu niemieckich udziałów szacowanych na 1 mld euro. Niemiecki koncern nie akceptuje tej koncepcji.

3.Australia uzależnia dostawy uranu Indiom od zgody władz New Delhi na kontrolę instalacji jądrowych przez inspektorów z Międzynarodowej Agencji Atomowej. Według komunikatu uran byłby dostarczany tylko do tych elektrowni, które zostały objęte inspekcją. Jak wiadomo Indie dotąd nie podpisały Traktatu o Nierozprzestrzenianiu Broni Atomowej. Australia posiada największe na świecie złoża uranu.

4. Ostatnia wizyta N. Sarkozy w Libii zakończyła się podpisaniem kontraktu w dziedzinie energetyki jądrowej. Francja zbuduje w Libii reaktor jądrowy, który wg komunikatu będzie wykorzystywany do odsalania morskiej wody (Libia ma poważne problemy z zaspokojeniem potrzeb w tym zakresie). Realizatorem kontraktu będzie francuski koncern Areva.

5. Rosja zakończy budowę pierwszej elektrowni nuklearnej w Iranie w 2008 roku.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: