eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Karty graficzne niepotrzebne?

Karty graficzne niepotrzebne?

2003-07-04 10:27

Obserwując zapowiedzi nowych chipsetów można dojść do wniosku, że już niedługo karty graficzne będą kupować tylko osoby, dla które za możliwość uruchomienia najnowszej gry są w stanie zapłacić naprawdę spore pieniądze. Zintegrowane z płytą główną rdzenie graficzne powinny bowiem zaspokoić oczekiwania nawet wybrednych użytkowników.

Przeczytaj także: Zaawansowana karta Albatron

Silicon Integrated Systems poważnie zastanawia się nad rozszerzeniem swoich chipsetów o rdzenie graficzne ATI. Od strony technologicznej łatwe gdyż ATI produkuje swoje procesory graficzne w fabryce tajwańskiej firmy UMC, która stosuje podobne procesy produkcyjne jak SiS. Obecnie SiS nie produkuje chipsetów ze zintegrowaną grafiką nawet na poziomie DirectX 8.0.

Oczywiście na wieść o planach SiS, kierownictwo ATI zareagowało entuzjastycznie i zadeklarowało gotowość współpracy. Niezależnie od planów współpracy z ATI, SiS zapewne będzie chciało zastosować w chipsetach rdzeń graficzny ze swojej rodziny Xabre – niewykluczone, że nowy układ Xabre II, który będzie zgodny z DirectX 9.0. Być może plany SiS są spowodowane nieoficjalnymi informacjami, jakie dochodzą z obozów kilku producentów. Jeśli pogłoski okażą się prawdziwe, w przyszłym roku czeka nas bowiem prawdziwy wysyp chipsetów z rdzeniem graficznym. Część z nich może nawet posiadać rozwiązania kompatybilne z DirectX 9.0.

Wiadomo, że do popularyzacji DirectX 9.0 przyczyni się nowa wersja systemu Windows (Longhorn), więc pojawiają się plany wprowadzenia tej technologii do segmentu low-end. Oczywiście nie oznacza to, że chipset ze zintegrowaną grafiką spełni wszystkie oczekiwania profesjonalnych grafików czy też zagorzałych graczy. Nowa generacja chipsetów może jednak w pełni zaspokoić oczekiwania przeciętnych, a nawet dość wymagających użytkowników komputerów.

ATI planuje wprowadzenie na rynek chipsetu ze zintegrowanym rdzeniem RV350 dla nowych procesorów Intela wykorzystujących Socket T i wyposażonych w szynę systemową 1066MHz Quad Pumped Bus. Chipset będzie obsługiwać pamięci DDR-II. Z kolei nVidia zapowiada chipset Crush K8G3. Wiadomo, że będzie on zgodny z DirectX 9.0, nie ma jednak informacji jaki konkretnie rdzeń wykorzysta producent. VIA zintegruje układ graficzny UniChrome 3 z chipsetami PM890 i KM890, przeznaczonymi dla procesorów Intel Prescott/Tejas i AMD Athlon 64.

oprac. : 4Press

Więcej na ten temat: karty graficzne, chipsety
17 cali Toshiby

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: