Rynek energii - wybierzmy dostawcę
2007-07-02 00:23
Przeczytaj także: Rynek dostawców energii elektrycznej
"Wiele firm energetycznych od długiego czasu prowadzi intensywną promocję. Niestety wygląda na to, że dla większości Polaków jej celowość wciąż pozostaje zagadką" - komentuje Iwona Kubicz z On Board PR - "Potrzebne są silne działania edukacyjne - to niezbędny warunek skuteczności w konkurowaniu o indywidualnych odbiorców energii".Poziom wiedzy na temat konsekwencji uwolnienia rynku energetycznego jest wyższy tylko w niektórych grupach społecznych. O możliwości wyboru sprzedawcy energii po 1 lipca b.r. wiedzą częściej np. przedstawiciele kadry kierowniczej (50% odpowiedzi twierdzących), pracownicy umysłowi (71%).
"Najmniej świadomi zbliżających się zmian są najmłodsi; uczniowie i studenci" – komentuje Tomasz Dziedzic z PBS DGA – "Prawdopodobnie dlatego, że w gospodarstwie domowym decyzję o ewentualnej zmianie sprzedawcy energii będą podejmować ich rodzice".
"Uświadomienie Polakom nowych możliwości, które mają to kluczowe zagadnienie z punktu widzenia sprzedaży energii według nowych zasad" – dodaje Iwona Kubicz z On Board PR – "Jeśli wiedza społeczeństwa pozostanie na tak niskim poziomie, nawet najostrożniejsze prognozy dotyczące skali migracji odbiorców indywidualnych mogą okazać się grubo przesadzone".
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, odbiorcom przysługuje prawo zakupu energii elektrycznej od wybranego sprzedawcy. Od 1 lipca b.r. weszła w życie nowelizacja Ustawy o Prawie Energetycznym, na mocy której dowolnego wyboru sprzedawcy energii elektrycznej będą mogli dokonywać także odbiorcy indywidualni, zużywający energię elektryczną na potrzeby swoich gospodarstw domowych.
Informacje o badaniu
Badanie firmy doradczej On Board PR zrealizowane przez PBS DGA wykonano w czerwcu 2007 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej, losowej grupie Polaków w wieku 15 lub więcej lat.
Rynek energii dotknął kryzys
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Najnowsze w dziale Wiadomości
-
Ponad 120 tys. ukraińskich firm w 4 lata. Co 10. JDG w Polsce należy do Ukraińca
-
AI marketing vs. marketing napędzany AI, czyli jak odróżnić buzzword od sztucznej inteligencji
-
Cyberataki ransomware: kosztują mniej, szkodzą więcej?
-
Gorzki smak kakao. Ceny na giełdach spadły o 70%, ale czekolada wciąż droga





Co zmienia darmowy dostęp do Rejestru Cen Nieruchomości?