eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Internet a ochrona prywatności dziecka

Internet a ochrona prywatności dziecka

2007-06-02 12:02

Zagrożenie prywatności, szczególnie w Internecie, nie jest tajemnicą. Każdy - od legalnie zatrudnionych specjalistów ds. marketingu po oszustów i nadawców spamu - chce uzyskać o nas więcej informacji. Osoby dorosłe z reguły mają świadomość, komu można, a komu nie wolno ujawniać informacji osobistych, nie jest już jednak takie oczywiste, czy świadome tego są również dzieci - podkreśla Symantec.

Przeczytaj także: Cyberbullying - prześladowanie w Internecie

Zagrożenia przybierają wiele form

Istnieje wiele różnych zagrożeń prywatności dzieci w Internecie. Każda witryna w sieci WWW, wiadomość e-mail czy komunikator internetowy, prosząc o podanie informacji osobistych, naraża dziecko (i rodzica) na ryzyko. Oto niektóre miejsca, w których dzieci mogą być proszone o podanie swoich danych — wyszczególnione na podstawie częstych działań podejmowanych przez nasze pociechy podczas korzystania z zasobów sieci WWW.

Witryny wymagające rejestracji: Wiele witryn, szczególnie tych odwiedzanych przez dzieci, wymaga zapisania się lub zarejestrowania w celu uzyskania pełnego dostępu. Niektóre z nich monitują tylko o podanie nazwiska (lub pseudonimu) oraz adresu e-mail. Inne mogą prosić o podanie kompletu informacji, w tym adresu do korespondencji i numeru telefonu. Witryny społeczności internetowych oraz komunikatory mogą namawiać dzieci do wysyłania, lub wręcz wymagać przesłania profili zawierających znacznie więcej informacji osobistych, w tym zdjęć, danych o wieku, płci czy informacji o tym, co dziecko lubi, a czego nie. Do takiego profilu może uzyskać dostęp każdy, w tym także oszust lub pedofil. Podczas przechodzenia dziecka do znanej witryny sieci WWW może dojść do przekierowania do strony fałszywej lub wyłudzającej dane, przygotowanej w celu uzyskiwania lub wykradania informacji osobistych.

Konkursy: Dzieci chętnie przystępują do konkursów. Te zaś namawiają do zarejestrowania się w celu zdobycia nagrody. Są one reklamowane w witrynach internetowych, na opakowaniach produktów, a także w czasopismach i w telewizji. Wszystkie wymagają podania przez dziecko informacji osobistych.

Wiadomości e-mail: Dzieci także otrzymują spam i niepożądane wiadomości. Co więcej, są bardziej podatne na manipulacje. Część tej poczty może mieć charakter reklamowy lub marketingowy i może być wysyłana z powodu ujawnienia przez dzieci swoich danych osobowych w witrynach sieci WWW. Chociaż takie wiadomości są irytujące, nie stanowią zagrożenia. Niebezpieczne wiadomości e-mail to niechciany spam. Mogą one zawierać załączniki z wirusami niebezpieczne dla informacji znajdujących się w komputerze. Mogą także być wysyłane z oprogramowaniem typu „spyware” służącym do wykradania informacji osobistych, finansowych lub haseł. Niektóre wiadomości e-mail powodują przekierowanie dziecka do witryny sieci WWW, która wygląda na znaną, jednak w rzeczywistości jest nielegalną, fałszywą stroną internetową.

Witryny internetowe służące do udostępniania i pobierania muzyki: Istnieje wiele popularnych stron udostępniających muzykę, które umożliwiają darmowe pobieranie utworów, a jednocześnie wymagają od dzieci udostępniania plików w swoim (lub rodzica) komputerze. Powoduje to wzmożony ruch internetowy, a ponadto pozwala hakerom oraz złodziejom tożsamości na uzyskanie dostępu do komputera. Pobierane pliki muzyczne mogą również zawierać wirusy lub inne destrukcyjne kody.

Gry: Interaktywne witryny z grami często wymagają rejestracji, co oznacza podanie informacji osobistych przed rozpoczęciem gry.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: