eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Bezpieczeństwo dzieci w Internecie: porozumienie

Bezpieczeństwo dzieci w Internecie: porozumienie

2010-02-11 12:41

Bezpieczeństwo dzieci w Internecie: porozumienie

Jakie informacje o sobie publikujemy w sieci? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

"Porozumienie na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Internecie" zostało podpisane przez 12 Sygnatariuszy-Założycieli w lipcu 2009 roku w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Przystąpiły do niej przedsiębiorstwa teleinformatyczne, organizacje pozarządowe specjalizujące się w bezpieczeństwie sieci oraz instytucje publiczne zajmujące się tymi zagadnieniami. "Porozumienie" jest dobrowolnym wkładem Sygnatariuszy w poprawianie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci.

Przeczytaj także: Rodzice a ochrona dzieci w Internecie

Jak każde medium, Internet otwiera przed użytkownikami ogromne możliwości, ale wiążą się z nim też specyficzne ryzyka, których internauci często nie są świadomi, a które można skutecznie ograniczać. Podstawowym celem „Porozumienia” jest edukowanie rodziców, opiekunów i dzieci korzystających z Internetu o bezpiecznym korzystaniu z Internetu, zagrożeniach mogących wynikać z używania sieci oraz sposobach na ich eliminowanie.

„Porozumienie" jest przede wszystkim deklaracją współpracy pomiędzy Sygnatariuszami w zakresie wzajemnego wspierania podejmowanych akcji na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników sieci oraz jest platformą wspólnych działań edukacyjnych i komunikacyjnych popularyzujących dostępne możliwości ograniczania zagrożeń internetowych. Działania podejmowane w ramach "Porozumienia" mają również na celu wspomaganie zwalczania nielegalnych treści w Internecie.

Grono Sygnatariuszy jest cały czas otwarte na inne instytucje chętne wesprzeć inicjatywę, im bowiem więcej znaczących podmiotów podejmie współpracę tym efektywniejsze będą działania komunikacyjne i edukacyjne w zakresie bezpieczeństwa w sieci. W gronie Sygnatariuszy znajduje się obecnie 20 podmiotów:
ArcaBit, ASTER, Fundacja Dzieci Niczyje, Fundacja Kidprotect.pl, Fundacja Orange, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, Interia.pl, Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, NASK, Netia, P4 (Play), Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, Polskie Badania Internetu (PBI), Polska Telefonia Cyfrowa (Era), PTK Centertel (Orange), Telekomunikacja Polska, Telewizja Polska, UPC Polska, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Wirtualna Polska.

Firma Polskie Badania Internetu (PBI), jako jeden z Sygnatariuszy "Porozumienia" zaprezentowała podczas Dnia Bezpiecznego Internetu wyniki badań na temat prywatności internautów w sieci oraz aktywności dzieci w Internecie.

fot. mat. prasowe

Jakie informacje o sobie publikujemy w sieci?

Jakie informacje o sobie publikujemy w sieci?

Z danych PBI, dotyczących dorosłych internautów wynika, że tylko 2 proc. z nich nie umieściło w sieci żadnych informacji na swój temat, a niemal dziewięciu na dziesięciu opublikowało swoje imię i nazwisko lub miejsce zamieszkania. Dwie trzecie badanych zamieściło w sieci zdjęcia, na których są inne osoby (rodzina, znajomi, współpracownicy). Jednak większość publikujących przed umieszczeniem zdjęć pyta zainteresowanych o zgodę (49 proc. osób w tej grupie pyta o zgodę „zawsze” lub „bardzo często). Co czwarty internauta natrafił w Internecie na materiały lub informacje dotyczące siebie, opublikowane przez innych. Niemal dwie trzecie badanych czasami lub rzadko sprawdza, co jest opublikowane na ich temat, a 27 proc. nie robi tego nigdy. Ogromna liczba miejsc w sieci i kosztochłonność sprawia, że trudno jest efektywnie śledzić pojawiające się informacje o osobie.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: