eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Firmy i nielegalne oprogramowanie

Firmy i nielegalne oprogramowanie

2007-05-05 00:19

Przeczytaj także: Legalne oprogramowanie to korzyści ekonomiczne


Aktualnie, mimo poważnych konsekwencji finansowych ponoszonych przez przedsiębiorstwa, stopa piractwa w Europie wynosi 35%, a w Polsce 58%.

Starania mające na celu podniesienie świadomości w państwach z wysoką stopą piractwa, takich jak Rosja, Polska i Węgry, zdają się przynosić korzyści. Przedsiębiorcy z tych krajów stają się coraz bardziej świadomi zagrożeń. W porównaniu do Europy Zachodniej, dwa razy więcej przedsiębiorców z tych trzech krajów traktuje „utratę danych” jako zagrożenie płynące z używania nielegalnego oprogramowania.

Bartłomiej Witucki, rzecznik BSA w Polsce zauważa, że pomimo ogólnie niskiej świadomości w zakresie zagrożeń związanych z korzystaniem z nielegalnego oprogramowania, na uwagę zwracają uwagę wysokie wyniki polskich przedsiębiorców – wyższe od średniej w innych krajach – w zakresie audytu i procedur zarządzania oprogramowaniem. „44% polskich przedsiębiorców wskazuje audyt oprogramowania jako metodę kontroli nad posiadanymi zasobami informatycznymi. Taki wynik świadczy o tym, że wzrasta świadomość przedsiębiorców w zakresie korzyści z wdrożenia w firmie takich procedur i zasad, które w istotny sposób niwelują ryzyko związane z korzystaniem z nielicencjonowanego oprogramowania. To wciąż mało, ale daje nadzieję, że świadomość przełoży się na praktykę i że w rezultacie standardy prowadzenia biznesu w Polsce będą coraz wyższe” – konkluduje Witucki.

„Nielicencjonowane oprogramowanie oznacza brak wsparcia technicznego, brak dostępu do aktualizacji oraz liczne zagrożenia dotyczące zarówno bezpieczeństwa danych i systemu informatycznego, jak i odpowiedzialności prawnej oraz konsekwencji finansowych. Aby uniknąć ryzyka związanego z korzystaniem z nielegalnego oprogramowania, należy wdrożyć lub usprawnić system zarządzania oprogramowaniem polegający, między innymi, na regularnym przeprowadzaniu audytów oraz wprowadzeniu zasad korzystania z oprogramowania przez wszystkich pracowników – mówi Grzegorz Filarowski z BKK INWEST.

Informacje o badaniu
Badanie było przeprowadzone na zlecenie BSA przez Gfk NOP, drogą telefoniczną na 1,800 małych i średnich przedsiębiorstwach z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Holandii, Włoch, Hiszpanii, Rosji, Polski, Węgier. Przeprowadzono 200 wywiadów w każdym z krajów. Grupą docelową były firmy z sektora MSP zatrudniające od 10 do 250 pracowników. Respondenci zostali wybrani losowo z bazy danych przedsiębiorstw każdego z krajów. W każdej z grup MSP zatrudniających 10-99 oraz 100-250 pracowników przeprowadzono po 100 wywiadów.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: