eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polski rynek nieruchomości: jak wzrosną ceny

Polski rynek nieruchomości: jak wzrosną ceny

2007-03-28 00:46

Przeczytaj także: Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki


W 2007 roku można spodziewać się dalszych wzrostów cen mieszkań w Polsce. Należy jednak podkreślić, że sytuacja ta będzie występowała z różnym nasileniem w zależności od regionu kraju. W miastach takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, które były lokomotywą ubiegłorocznych wzrostów, ceny powinny rosnąc w umiarkowanym tempie, rzędu 10-20% rocznie. W innych miastach, takich jak Poznań, Łódź, Olsztyn, Katowice i Szczecin wzrost ten powinien być znacznie wyższy.
Czynnikami, które przemawiają za kontynuacją trendu wzrostowego w roku 2007 oraz w kolejnych najbliższych latach są: rosnąca siła nabywcza mieszkańców poszczególnych miast Polski wynikająca z ciągłego wzrostu przeciętnych wynagrodzeń (w Londynie dolna granica wskaźnika zarobków do ceny 1 mkw. kształtuje się na poziomie 0,32-0,35, podczas gdy dla większości miast Polski wartość ta jest o wiele wyższa – Poznań 0,66, Warszawa 0,48), wzrost liczby Polaków w wieku 28-32 lat (konsekwencja wyżu demograficznego lat 80), duża dostępność kredytów oraz ograniczenia prawno-administracyjne uniemożliwiające zwiększenie podaży nowych mieszkań.

W przełożeniu na konkretne miasta wzrost cen mieszkań w najbliższych latach powinien przedstawiać się w następujący sposób:
  • Warszawa – 20% rocznie
  • Kraków – 10-20% rocznie
  • Wrocław – 10-20% rocznie
  • Poznań – w 2007 nawet do 50%, później 20% rocznie
  • Łódź – 25-35% w 2007, później 10-20% rocznie
Trend taki powinien utrzymać się przynajmniej do 2010 roku. Wzrost cen nieruchomości w pozostałych miastach (Trójmiasto, Katowice, Lublin, Kielce czy Bydgoszcz) również będzie znaczny, i dla każdego z nich może osiągnąć nawet kilkadziesiąt procent rocznie.

Na wzrost cen nieruchomości na rynku pierwotnym (a w konsekwencji również na wtórnym) duży wpływ będą miały także rosnące ceny ziemi, koszty wykonawstwa i materiałów budowlanych. „Przewidujemy, że nadchodzące lata to dalszy ciąg hossy na rynku nieruchomości, choć rozsądne inwestowanie na nim będzie wymagać coraz bardziej specjalistycznej wiedzy” – podsumowuje Paweł Grząbka z CEE Property Group.

Do pobrania: .

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: