ElektroEko: zużyte świetlówki oddaj do sklepu
2006-11-17 11:31
Przeczytaj także: System kaucyjny to dopiero początek, czyli (r)ewolucja w branży tworzyw sztucznych
Gdzie mogę oddać zużyte świetlówki?
Zużyte świetlówki można oddać w każdym sklepie czy hurtowni, która sprzedaje takie świetlówki, pod warunkiem, że kupujemy nową. Każdą ilość zużytych świetlówek można oddać w lokalnych punktach zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Ich adresy znajdziesz na stronie
Czy sklep musi przyjąć moje zużyte świetlówki, jeśli nie kupuję nowych lub jeśli oddaję więcej zużytych świetlówek niż kupuję nowych?
Sklep nie ma takiego obowiązku, ale wiele sklepów przyjmuje zużyte świetlówki, nawet gdy nie kupuje się nowej lub jeśli oddaje się więcej zużytych świetlówek niż kupuje nowych. Warto wcześniej sprawdzić czy jest to możliwe w danym sklepie.
Czym różni się zwykła żarówka od świetlówki?
Żarówki, jak nazwa wskazuje to lampy żarowe. Emitują one światło z rozgrzanego do wysokiej temperatury żarnika zawartego wewnątrz szklanej bańki lampy – to dlatego jednocześnie oddają do otoczenia ciepło. Nie zawierają szkodliwych dla zdrowia związków, ale są bardzo mało efektywne. Tylko 7% do 9% energii emitowane jest w postaci światła, zaś reszta energii wypromieniowana jest w postaci ciepła.
Świetlówki to lampy wyładowcze , które emitują światło w wyniku wyładowania w parach rtęci. Dzięki temu, w porównaniu do żarówek, są bardziej sprawne energetycznie, gdyż energię pożytkują głównie na emitowanie światła, a nie na wydzielanie ciepła. Ponieważ zawierają one rtęć traktowane są jako odpad niebezpieczny.
Dlaczego zużyte świetlówki są niebezpieczne dla środowiska?
Świetlówka zawiera niewielką ilość rtęci (ok. 5mg.) zamkniętej szczelnie w bańce lampy. Z chwilą jej uszkodzenia rtęć w formie oparów wydostaje się z niej. Jeśli do pęknięcia dojdzie np. w typowym kontenerze na śmieci, rtęć może z niego przedostać się do otoczenia powodując jego skażenie. Wraz z wodą deszczową trafić może także do zbiorników wodnych. Rtęć metaliczna, jak też i opary rtęci, są wysoce niebezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt Zatrucie rtęcią w przypadkach ekstremalnych powoduje uszkodzenie układu nerwowego, co prowadzi m.in. do zaburzeń wzroku, słuchu, mowy, koordynacji ruchu etc.
![Rynek tworzyw sztucznych, czyli recykling i inne wyzwania [© pixabay.com] Rynek tworzyw sztucznych, czyli recykling i inne wyzwania](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/ochrona-srodowiska/Rynek-tworzyw-sztucznych-czyli-recykling-i-inne-wyzwania-257209-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl