eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościMedia › Dzień Ziemi: czy influencerzy angażują się w ekologię?

Dzień Ziemi: czy influencerzy angażują się w ekologię?

2023-04-22 00:40

Dzień Ziemi: czy influencerzy angażują się w ekologię?

Czy influencerzy angażują się w ekologię? © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Ochrona środowiska naturalnego, w tym m.in. walka ze zmianami klimatu i troska o odpowiednie gospodarowanie odpadów, to kwestie, o których powinno być dziś głośno. 22 kwietnia, czyli Międzynarodowy Dzień Ziemi, to świetna okazja, aby przyjrzeć się, ile dla ekologii robią rodzimi influencerzy. Światło na tę kwestię rzuca najnowsza odsłona badania Influence Power Index. Oto, do jakich wniosków prowadzi.

Przeczytaj także: Nie tylko zmiany klimatu. Jakie problemy społeczne bolą młodych?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Którzy z polskich influencerów kojarzą się Polakom z ekologią?
  • Który z nich zasługuje na wyróżnienie?
  • Co samym influencerom może przynieść zaangażowanie w kwestie środowiska i klimatu?
22 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Ziemi. W całej Polsce, tak jak w innych miejscach na świecie, odbędą się różnorodne obchody i akcje informacyjne. Miasta przypomną mieszkańcom zasady segregacji odpadów, uczniowie ruszą z workami na sprzątanie okolicznych terenów. Wzrasta powszechna świadomość ekologiczna, codziennością staje się używanie toreb wielokrotnego użytku czy ograniczanie zużycia plastiku. Temat regularnie podnoszą media i organizacje ekologiczne.

Tymczasem konsumentki i konsumenci, zapytani o gwiazdy aktywne w tym obszarze, potrafią wymienić pojedyncze nazwiska.

W corocznym badaniu Influence Power Index realizowanym przez EssenceMediacom mierzona jest świadomość i postrzeganie znanych postaci polskiej sceny muzycznej, filmowej i telewizyjnej, ludzi sportu, influencerów i influencerek i nie tylko. Badanie zestawia wyniki ponad 700 nazwisk na kilkudziesięciu wymiarach, związanych m.in. z sympatią, wizerunkiem i autorytetem wśród odbiorców. Jednym z mierzonych obszarów jest ocena dbałości o kwestie ekologii i klimatu.

Wyniki najnowszej edycji potwierdzają, że nadal niewiele gwiazd kojarzy się Polkom i Polakom z troską o środowisko. Zdecydowanie na tej płaszczyźnie wyróżnia się Martyna Wojciechowska, która prowadziła także w zeszłorocznej edycji. Relatywnie wysokie wyniki uzyskują ponadto kojarzona z naturą Maja Popielarska, podróżniczka Beata Pawlikowska, działające społecznie Maja Ostaszewska oraz Anja Rubik czy aktywna w zakresie obrony praw zwierząt Joanna Krupa. W zestawieniu zdecydowanie dominują kobiety, zwraca też uwagę brak przedstawicieli pokolenia Z.

Wśród twórców rozpoznawanych przez węższą grupę badanych, zaangażowaniem w ekologię wyróżniają się takie osoby jak prowadzący kanał informacyjny KiKŚ Łukasz Bok czy popularyzatorka wiedzy Kasia Gandor.

fot. mat. prasowe

Influencerzy kojarzeni z troską o środowiską

Najwyżej oceniana jest Martyna Wojciechowska


Prym w rankingu troski o środowisko wiodą celebrytki – znani mężczyźni uzyskują przeciętnie niższe wyniki. Widać też wyraźnie przewagę postaci z pokoleń X, Y i BB – czyżby znanym Zetkom nie po drodze było z ekologią?
Zaangażowanie w kwestie środowiska i klimatu to rzadka cecha w świecie celebryckim. O ile wiele gwiazd mocno pozycjonuje się w obszarach atrakcyjności fizycznej, siły mentalnej czy zdolności interpersonalnych, sfera związana z wartościami, w tym szczególnie z ekologią, nadal stanowi niezagospodarowany obszar. – tłumaczy Agata Chojnowska-Postek, Senior Research Specialist z EssenceMediacom.

fot. mat. prasowe

Średnie wyniki uzyskiwane przez gwiazdy na wybranych wymiarach wizerunkowych

Zaangażowanie w kwestie środowiska i klimatu to rzadka cecha w świecie celebryckim


A szkoda – wykorzystując swoją popularność i platformy komunikacji z odbiorcami twórcy mogliby w pozytywny sposób przyczynić się do szerzenia wiedzy i własnym przykładem promować zachowania proekologiczne. Co więcej, wyniki Influence Power Index wskazują, że zaangażowanie w tak ważny społecznie temat mogłoby pozytywnie wpłynąć na odbiór twórcy w oczach opinii publicznej. Osoby bardziej kojarzone z troską o środowisko mają bowiem także silniejszy całościowy wizerunek oraz sumaryczny wskaźnik siły marki osobistej. – dodaje Agata Chojnowska-Postek.

O badaniu
W ramach autorskiego badania Influence Power Index EssenceMediacom od 2017 roku bada znajomość i postrzeganie celebrytów przez polskich konsumentów. Poza podstawowymi wskaźnikami dotyczącymi świadomości, sympatii, wiarygodności znanych postaci, pomiar obejmuje również ich szeroki wizerunek w świadomości społecznej oraz siłę autorytetu, jakim cieszą się wśród swoich fanów. Analizując odpowiedzi kilkudziesięciu tysięcy respondentów dotyczących ponad 700 osobistości medialnych, agencja wspiera Marki w doborze najlepszych ambasadorów oraz Gwiazdy w świadomym budowaniu swojej marki osobistej. Metodologia: CAWI; n=25000 (dla każdego nazwiska co najmniej n=600); 736 znanych postaci ze świata filmu, telewizji, muzyki, sportu, mody i urody, gamingu, lifestyle’u i innych; czas realizacji: XI-XII 2022.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: