eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ewolucja złośliwego oprogramowania I-VI 2006

Ewolucja złośliwego oprogramowania I-VI 2006

2006-10-23 01:23

Przeczytaj także: Ewolucja złośliwego oprogramowania IV-VI 2006

Rozkład trojanów ze względu na kategorię pokazuje Rysunek 3.
Popularność programów typu Trojan-Downloader czy Backdoor można wyjaśnić tym, że często wykorzystywane są do tworzenia botnetów. Aby przejąć kontrolę nad komputerem ofiary, złośliwy użytkownik infekuje go niewielkim, wyspecjalizowanym programem typu Trojan-Downloader. Zadaniem takiego trojana jest zainstalowanie w systemie innych złośliwych programów: bardzo często są to Backdoory, które przekazują pełny zdalny dostęp do komputera ofiary.

Istnieją również programy typu Trojan-Spy i Trojan-PSW. Jak wskazują ich nazwy, trojany te zajmują się szpiegowaniem i kradzieżą poufnych informacji. Za ich pomocą można "wyciągnąć" niemal każdy rodzaj danych osobowych: od haseł do gier i systemów finansowych po informacje, które mogą zostać wykorzystane w badaniach marketingowych - wszystko to bez wzbudzania najmniejszych podejrzeń użytkownika.

W przeciwieństwie do złośliwego kodu, który jest zdolny do rozmnażania się (wirusy, robaki), programy trojańskie muszą zostać "dostarczone" na komputer ofiary. Ostatnio trojany dostarczane są za pośrednictwem spamu z złącznikami zawierającymi złośliwy kod albo wykorzystuje się do tego exploity na luki w systemach operacyjnych i aplikacjach. Złośliwi użytkownicy preferują obecnie metodę masowych wysyłek. Tysiąc infekcji kosztuje w granicach 40-60 dolarów, chociaż nikt nie obiecuje klientowi, że "jego" złośliwy program będzie jedynym na zainfekowanym komputerze.

W przyszłości wzrost liczby programów zaliczanych do kategorii koni trojańskich utrzyma się prawdopodobnie na mniej więcej stałym poziomie. Możliwy jest jednak nieznaczny spadek.

Wirusy i robaki

Od ponad roku jesteśmy świadkami spadku liczby wirusów i robaków. Poniższy wykres przedstawia liczbę nowych modyfikacji wirusów i robaków wykrywanych w kolejnych miesiącach.
Z danych dla pierwszej połowy 2006 roku wynika, że liczba nowych modyfikacji wirusów i robaków zmniejszyła się o 1,1%.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: