eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Czujniki wizyjne pod lupą - poznaj zaawansowaną technologię

Czujniki wizyjne pod lupą - poznaj zaawansowaną technologię

2022-01-04 11:08

Czujniki wizyjne pod lupą - poznaj zaawansowaną technologię

Czujniki wizyjne pod lupą - poznaj zaawansowaną technologię © fot. mat. prasowe

Komunikat PR

Czujniki wizyjne stanowią dziś w różnych gałęziach przemysłu stały element kontroli montażu, produkcji i jakości, a zarazem są narzędziem służącym do zwiększenia wydajności. Systemy wizyjne to kamery, które przetwarzają informacje w zależności od ich zastosowania. Można powiedzieć, że są wręcz niezawodnymi elektronicznymi oczami, które wyróżniają się atrakcyjną ceną w połączeniu z wysokim stopniem inteligencji.

Charakterystyka czujników wizyjnych


Czujniki wizyjne aktualnie są jednymi z najbardziej popularnych urządzeń dedykowanych do kontroli jakości procesów przemysłowych. Dzięki temu w prosty i przystępny sposób można dokonać kontroli pewnych elementów. Głównym zadaniem tego typu rozwiązań jest znalezienie błędów w postaci nieprawidłowych obiektów.

W zależności od modelu rozbudowany kompozyt umożliwia na dopasowanie kamery do wielu aplikacji pozwalających na dodatkową kontrolę. Dzięki różnorodnym algorytmom możliwe jest porównywanie otrzymanego obrazu z wzorcem, kontrola pól w obrazie, a nawet wyszukiwanie nieprawidłowości na podstawie konturów i lokalizacji krawędzi.

Kompaktowe wymiary czujników obecnie z powodzeniem zastępują drogie i często mało praktyczne kamery. Dodatkowo oferują znacznie więcej możliwości w porównaniu z tradycyjną kamerą. Dzięki zastosowaniu elastycznych rozwiązań z powodzeniem zastępują na przykład kompleksowe czujniki zbliżeniowe lub systemy wieloczujnikowe. Czujniki wyróżniają się przede wszystkim prostotą i możliwością łatwej integracji. Przesyłanie danych, parametryzacja i serwis zdalny odbywają się zazwyczaj poprzez interfejs Ethernet.

Kolejną niewątpliwą zaletą czujników wizyjnych jest ich wyjątkowa wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki wysokiemu stopniowi ochrony i szerokiemu zakresowi temperatur działania, czujniki wizyjne mogą być stosowane w bezpośrednim otoczeniu kontrolowanego miejsca.

Zastosowanie czujników wizyjnych


Szeroko rozumiane systemy wizyjne znalazły zastosowanie w wielu różnych gałęziach przemysłu. Przykładowo w przemyśle maszynowym, czujniki wizyjne biorą udział w procesach kontroli optycznej powierzchni już po obróbce mechanicznej. Dodatkowo służą do szczegółowej kontroli kształtów poszczególnych elementów pod katem weryfikacji w stosunku do wzorca. Na taśmach produkcyjnych w przemyśle elektronicznym czujniki nadzorują obecność lub brak, jak również lokalizację komponentów elektronicznych oraz sprawdzają poprawność działania wskaźników.

Zadania, w których czujnik wizyjny bierze udział, to między innymi:
  • sortowanie poszczególnych elementów,
  • kontrola nadruku,
  • kontrola umiejscowienia i wielkości otworów,
  • sprawdzenie styków na płytkach elektronicznych,
  • sprawdzanie i czytanie kodów kreskowych zlokalizowanych na opakowaniach,
  • kontrola etykiet.

Czujniki wizyjne w systemach automatyki przemysłowej


Czujniki wizyjne stanowią niezawodny sposób kontroli jakości procesów produkcyjnych i ewentualnych błędów. Aktualnie systemy wizyjne to standardowy wymóg niemal każdej gałęzi przemysłu. Systemy tego rodzaju zazwyczaj wyposażone są w specjalne układy analizy obrazu, oświetlacz, elementy optyczne oraz odpowiednie układy wejść i wyjść. To wszystko po to, aby zagwarantować odpowiednią inspekcję wizyjną.

Niekwestionowaną zaletą tego typu rozwiązań jest ich praktycznie stuprocentowa skuteczność, bez konieczności zatrzymywania procesów produkcyjnych. To pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale i środki finansowe.

Na rynku dostępne są dwa podstawowe rozwiązania w postaci prostych czujników wizyjnych, jak również bardziej zaawansowane systemy wizyjne, które współpracują z dedykowanym oprogramowaniem zainstalowanym na komputerze. Warto wspomnieć, że specjalne oprogramowanie kontroluje nie tylko pracę samego czujnika wizyjnego. Dodatkowo istnieje możliwość sterowania oświetleniem, a w niektórych modelach zainstalowano wyjście do monitora. Dzięki dużej funkcjonalności czujników z różnymi aplikacjami, tworzone są bazy danych, jak również statystyki dotyczące jakości procesów produkcyjnych. Z kolei niektóre aplikacje dzięki dostarczonym informacjom z systemów wizyjnych umożliwiają dokumentację wyników zgodnie z przyjętymi wcześniej kryteriami.

Godne uwagi są produkty niemieckiej marki Di-Soric, która od przeszło trzydziestu lat specjalizuje się w produkcji różnorodnych czujników wykorzystywanych w automatyce przemysłowej. Szeroka gama produktów takich jak czujniki, systemy oświetlenia i rozbudowane systemy wizyjne pozwoli na dobranie najbardziej odpowiedniego rozwiązania. Czujniki firmy Di-Soric są kompatybilne z różnymi aplikacjami, dzięki czemu ich codzienne użytkowanie staje się jeszcze prostsze i bardziej skuteczne.

Obecnie rozbudowane systemy wizyjne są standardem w automatyce przemysłowej. Różnorodność konfiguracji, możliwość podłączenia wielu aplikacji, pozwala stworzyć rozwiązanie szyte na miarę indywidualnych potrzeb. Czujniki wizyjne to gwarancja wysokiej jakości kontroli i pełnej skuteczności – jednym z wiodących producentów tego typu rozwiązań jest marka Di-Soric.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: