eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › PMI w górę w grudniu 2021

PMI w górę w grudniu 2021

2022-01-03 11:20

PMI w górę w grudniu 2021

Rośnie produkcja © fot. mat. prasowe

Rok zaczynamy kolejnymi znakomitymi wynikami indeksu menedżerów logistyki (PMI), który w grudniu wzrósł o 1,7 pkt. do poziomu 56,1 pkt. To najlepszy wynik od lipca 2021 r. - podała firma Markit.

Przeczytaj także: PMI lekko w górę w październiku 2021

Przemysł jest niesiony w głównej mierze przez wzrost produkcji oraz nowych zamówień. To one wygenerowały popyt na pracowników, których nadal brakuje na rynku pracy. W grudniu producenci kolejny miesiąc z rzędu borykają się z niedoborem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, tak wskazują wyniki cząstkowego wskaźnika odpowiedzialnego za zatrudnienie w głównym indeksie PMI.

Rynek ciągle jednak żyje w obawie o przyszłość. Świadczy o tym największy w historii badania wzrost zapasów środków produkcji. Przedsiębiorcy gromadzą towary i produkty w obawie przed ciągłym i prognozowanym na 2022 r. wzrostem cen hurtowych, ale także energii. Nadal na rynku istnieje zagrożenie związane z podażą towarów. Mimo, że następuje wzrost liczby produktów dostarczanych z Azji, to trafiają one na rynki, gdzie marże producentów są dużo wyższe niż w Polsce.

Dzisiejszy odczyt jest pierwszym ze styczniowych danych, które potwierdzają nasze prognozy o mocnym wzroście PKB za IV kw. w Polsce, który może nawet oprzeć się o granicę 10%, co w konsekwencji przyniesie przekroczenie 6% rocznego wzrostu PKB w całym 2021 r.

Mariusz Zielonka, eksperta ekonomiczny

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • odnotowano wzrost zakupów, dwunasty miesiąc z rzędu

    czerwonykubek / 2022-02-16 11:55:07

    Firmy zgłaszały również problemy z dostępnością siły roboczej, a efektem domina było nagromadzenie zaległości produkcyjnych czternasty miesiąc z rzędu, chociaż listopadowy wzrost był najsłabszy od początku roku. Z raportu Markitu wynika, że w listopadzie odnotowano wzrost zakupów, dwunasty miesiąc z rzędu, a firmy sygnalizowały, że znaczna część ich obecnej aktywności zakupowej ma na celu wzmocnienie zapasów.

    https://www.fxmag.pl/artykul/wskaznik-pmi-w-gore-ale-optymizm-biznesowy-slabszy-polskie-firmy-caly-czas-borykaja-sie-z-niedoborem-surowcow-i-materialow

    https://www.fxmag.pl/kursy-srednie-nbp-tabela-a odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: