eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Kaspersky: phishing żeruje na pandemii, na co uważać?

Kaspersky: phishing żeruje na pandemii, na co uważać?

2021-08-03 09:48

Kaspersky: phishing żeruje na pandemii, na co uważać?

Szczepionki © fot. mat. prasowe

Cyberprzestępcy już wielokrotnie pokazywali nam, że nieobce jest im żerowanie na gorących, bieżących wydarzeniach i ludzkich emocjach. Nie jest więc właściwie zaskoczeniem, że również COVID-19 okazał się sposobem na łowienie ofiar. Potwierdzeniem tego jest najnowsza analiza firmy Kaspersky. Dowodzi ona, że od wybuchu pandemii jej eksperci zdołali zidentyfikować ponad 5 000 stron phishingowych, które miały związek z koronawirusem.

Przeczytaj także: Cyberprzestępczość żeruje na pandemii. Jakie cyberataki są zagrożeniem?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Do jakich oszustw związanych z pandemią najczęściej uciekają się cyberprzestępcy?
  • Do czego zmierzają działania cyberoszustów?
  • Jakie kroki warto przedsięwziąć, aby zminimalizować szanse na wpadnięcie w pułapkę phishingu?


Aby poznać modus operandi stosowany przez cyberprzestępców w phishingu powiązanym z pandemią, eksperci Kaspersky wzięli pod lupę wiadomości spamowedotyczące COVID-19 oraz strony phishingowe przygotowane przez cyberprzestępców w celu kradzieży danych uwierzytelniających użytkowników.

Od marca 2020 r. do lipca 2021 r. technologie firmy Kaspersky udaremniły ponad milion prób odwiedzenia takich stron przez użytkowników.

Do najczęstszych oszustw stosowanych przez cyberprzestępców należą fałszywe oferty płatności oraz testy na COVID-19 oferowane po niższej cenie. Ostatnio popularne stał się phishing lokowany w reklamach sfałszowanych kodów QR mających udawać certyfikaty szczepień.

Aktywność oszustów związana z pandemią osiągnęła punkt szczytowy w marcu 2021 r. W czerwcu badacze z firmy Kaspersky zaobserwowali niewielki spadek, jednak niedługo potem cyberprzestępcy zintensyfikowali swoje wysiłki. W tym miesiącu produkty firmy Kaspersky wykryły i zablokowały o 14% więcej stron phishingowych związanych z pandemią niż w maju.

W większości oszustw związanych z pandemią cyberprzestępcy dążą do zdobycia danych użytkowników. Często wykorzystują w tym celu phishing: po kliknięciu odnośnika z reklamy lub wiadomości e-mail użytkownik trafia na stronę, na której zostaje poproszony o podanie informacji osobowych oraz danych dotyczących karty bankowej. Dlatego w przypadku wszelkich wiadomości, także tych związanych z pandemią, należy dokładnie sprawdzać, czy informacje pochodzą z oficjalnego źródła – powiedział Aleksiej Marczenko, szef zespołu odpowiedzialnego za badania dotyczące filtrowania treści w firmie Kaspersky.

Jak przechytrzyć phishing?


Użytkownikom, którzy nie chcą paść ofiarą phishingu, badacze z firmy Kaspersky zalecają następujące działania:
  • Bądź sceptyczny wobec wszelkich niezwykle hojnych ofert i promocji.
  • Nie klikaj linków z podejrzanych e-maili, wiadomości przesyłanych za pośrednictwem komunikatorów internetowych czy portali społecznościowych.
  • Zawsze sprawdzaj autentyczność nieodwiedzanych wcześniej stron internetowych.
  • Stosuj niezawodne rozwiązanie bezpieczeństwa, takie jak Kaspersky Total Security, które identyfikuje szkodliwe załączniki i odnośniki, a także blokuje strony phishingowe.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: