eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Ataki DDoS: jest bezpieczniej, ale nie w Polsce?

Ataki DDoS: jest bezpieczniej, ale nie w Polsce?

2021-07-30 10:21

Ataki DDoS: jest bezpieczniej, ale nie w Polsce?

Mniej ataków DDoS © Maksim Kabakou - Fotolia.com

W I kw. br. ogólna liczba ataków była o 29% nisza niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Kolejne trzy miesiące okazały się kontynuacją tych spadków - tym razem ataków było o 38,8% mniej. Dziennie dochodziło do średnio 500-800 uderzeń. Najdłuższe z nich trwało 776 godzin, czyli ponad miesiąc - czytamy w najnowszym podsumowaniu firmy Kaspersky. Oto, co jeszcze udało się ustalić ekspertom od cyberbezpieczeństwa.

Przeczytaj także: Nagły skok ataków DDoS w styczniu 2021

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jakich metod wzmacniania ataków DDoS poszukiwali ostatnio cyberprzestępcy?
  • Który z krajów okazał się liderem pod względem liczby ataków DDoS?
  • Jakie działania podjąć, aby należycie zabezpieczyć się przed szkodliwą aktywnością cybernetycznego półświatka?


Jak wynika z najnowszych doniesień Kaspersky, w ostatnim czasie cyberprzestępcy nie ustawali w poszukiwaniach najróżniejszych sposobów na wzmocnienie ataków DDoS.

Widocznym trendem jest także wykorzystywanie luk w zabezpieczeniach w celu atakowania serwerów DNS. Prowadziło to w szczególności do zakłócenia działania usług Xbox Live, Microsoft Teams, OneDrive oraz innych rozwiązań chmurowych firmy Microsoft. Ofiarą ataków DDoS padli również dostawcy usług internetowych.

fot. Maksim Kabakou - Fotolia.com

Mniej ataków DDoS

W drugim kwartale 2021 r. łączna liczba ataków DDoS zmniejszyła się o 38,8% w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r.


II kwartał można ogólnie określić jako stosunkowo spokojny. Średnia liczba ataków DDoS wynosiła od 500 do 800 dziennie. W najspokojniejszym dniu odnotowano 60 ataków, z kolei w najbardziej intensywnym — 1164.

Zmiany nastąpiły w rozkładzie geograficznym ataków DDoS. Liderem pod względem liczby ataków DDoS zostały po raz kolejny Stany Zjednoczone (36%). Z kolei Chiny (10,2%), które do tego roku regularnie zajmowały pierwsze miejsce, nadal tracą przewagę – ich udział w liczbie ataków zmniejszył się o 6,3%. Na trzecim miejscu znalazła się Polska (6,3%) – nowość w rankingu – której udział w liczbie ataków zwiększył się z 2,01% do 6,34%. Na czwartej pozycji uplasowała się Brazylia, której udział zwiększył się niemal dwukrotnie i wynosił 6%. Kanada (5,2%), która wcześniej zamknęła pierwszą trójkę, spadła na piątą pozycję.

Eksperci z firmy Kaspersky zbadali również, gdzie znajdowały się boty i szkodliwe serwery atakujące urządzenia Internetu Rzeczy w celu rozszerzenia sieci zainfekowanych urządzeń (tzw. botnetów). Stwierdzono, że większość urządzeń przeprowadzających ataki znajdowała się w Chinach (31,8%), na drugim miejscu uplasowały się Stany Zjednoczone (12,5%), z kolei na trzecim Niemcy (5,9%).

Porady bezpieczeństwa


Eksperci z firmy Kaspersky zalecają następujące działania pozwalające zabezpieczyć się przed atakami DDoS:
  • Zarządzaj operacjami zasobów online poprzez wyznaczenie specjalistów, którzy wiedzą, jak reagować na ataki DDoS.
  • Sprawdź umowy z podwykonawcami, w tym te zawarte z dostawcami usług internetowych, oraz informacje kontaktowe. W ten sposób zespół będzie mógł szybko zareagować w przypadku ataku.
  • Stosuj profesjonalne rozwiązania w celu zabezpieczenia swojej organizacji przed atakami DDoS. Kaspersky DDoS Protection łączy w sobie szerokie doświadczenie firmy Kaspersky w zakresie zwalczania cyberzagrożeń oraz jej unikatowe technologie.
  • Istotna jest znajomość typowego ruchu sieciowego. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie narzędzi monitorowania sieci i aplikacji w celu zidentyfikowania trendów i tendencji. Znając charakterystykę ruchu sieciowego swojej firmy, ma się punkt odniesienia, dzięki czemu można łatwiej zidentyfikować nietypową aktywność wskazującą na atak DDoS.
  • Miej gotowy restrykcyjny plan B ochrony, aby w razie ataku DDoS szybko przywrócić krytyczne dla firmy usługi.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: