eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sektor MSP zniecierpliwiony po roku pandemii

Sektor MSP zniecierpliwiony po roku pandemii

2021-03-12 11:50

Sektor MSP zniecierpliwiony po roku pandemii

Przedsiębiorcy popierają łamanie lockdownu przez firmy © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Minął rok od ogłoszenia pierwszego przypadku zachorowania na COVID-19 w Polsce i od ogłoszenia pierwszego lockdownu gospodarki. Jakie nastroje panują wśród przedsiębiorców? Narasta zniecierpliwienie, o czym może świadczyć fakt, że 70% ankietowanych przez Instytut Keralla Research dla BIG InfoMonitor popiera łamanie lockdownu przez firmy. Kondycja firm wydaje się być dobra, tylko 15 proc. z nich skarży się na złą sytuację finansową.

Przeczytaj także: Firmy w lepszej kondycji, choć opóźnione płatności bez zmian

Z przeprowadzonego przez Keralla Research dla BIG InfoMonitor badania wynika, że 47 proc. mikro małych i średnich firmuważa, że ich sytuacja finansowa „nie jest ani dobra, ani zła”. Tylko 15 proc. ocenia ja jako złą lub bardzo złą. 35 proc. badanych uważa, że sytuacja ich firm jest dobra. Przedsiębiorcy dość optymistycznie spoglądają też w przyszłość. Co czwarty ankietowany uważa, że kondycja ich firm się poprawi.

fot. mat. prasowe

Z jaką kondycją finansową Państwa firma weszła w I kwartał?

Niemal połowa firm (47 proc.) zadeklarowała, że obecna sytuacja finansowa ich biznesów „nie jest ani dobra, ani zła”.


Oczywiście nastroje dotyczące przyszłości różnią się w zależności od branży w jakiej działa firma. Większa niepewność jutra cechuje także podmioty małe, mikrofirmy zatrudniające mniej niż 9 osób.
Optymiści przeważają wśród przedsiębiorców budownictwa i handlu, ale już w przemyśle i usługach, pomiędzy oczekującymi poprawy i pogorszenia się widać równowagę. W transporcie dominują natomiast pesymiści – zwraca uwagę Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

fot. mat. prasowe

Jak zmieni się kondycja Państwa firmy w II kwartale?

Spora niepewność panuje jednak wśród mikro firm zatrudniających nie więcej niż 9 osób.


Wysokie poparcie w biznesie dla łamania lockdownu przez firmy


Mimo nienajgorszej samooceny własnej kondycji finansowej przedsiębiorcy są w stanie zrozumieć tych, którzy nie dają rady utrzymać reżimu pandemicznego i otwierają biznesy mimo zakazu. Działania takie popiera 70 proc. ankietowanych. Przyzwolenie na łamanie prawa wzrasta wraz z liczbą osób zatrudnianych przez firmę, z której pochodzi ankietowany. O ile w firmach mikro, zatrudniających do 9 osób, na przeciwstawianie się ograniczeniom przyzwala dwie trzecie ankietowanych, to wśród średnich firm, z załogą od 50 do 249 osób, już ponad trzy czwarte. Przedsiębiorców, którzy nie popierają takich zachowań jest 15 proc. Tyle samo nie ma zdania w tej sprawie.

fot. mat. prasowe

Co sądzisz o otwieraniu biznesów wbrew zakazom?

70 proc. przedsiębiorców popiera otwierających swoje biznesy wbrew zakazom.


Należy zaznaczyć, że wśród udzielających odpowiedzi zdecydowana większość, ponad 78 proc. badanych biznesów nie miała narzuconych ograniczeń prowadzenia działalności gospodarczej. W sytuacji częściowego lub całkowitego zakazu działania znajdowało się 7 proc. z 500 ankietowanych firm. Ponad 14 proc., czyli co siódma choć teoretycznie nie jest objęta obostrzeniami to jednak nie zarabia, bo zamknięte są branże dla których pracuje, częściej jest to problem firm usługowych (22 proc.) i średnich (17 proc.).

Prawie 28 mln zł nowych zaległości kultury, rozrywki i rekreacji


Z danych pochodzących z prowadzonego przez BIG InfoMonitor rejestru dłużników oraz z bazy BIK wynika, że w styczniu tego roku zaległości przedsiębiorstw wobec dostawców i banków wzrosły o blisko 168 mln zł. W zeszłym roku średnia miesięczna zmiana wynosiła niecałe 110 mln zł. Pierwszy miesiąc 2021 r. nie rokuje więc najlepiej, ale należy pamiętać, że problemy wynikające z pandemii zaczęły się przekładać na zaległości podmiotów gospodarczych w okolicach maja zeszłego roku – mówi Sławomir Grzelczak.

Według danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK na koniec stycznia zaległości firm sięgnęły 33,69 mld zł. Łączna liczba przedsiębiorstw z problemami w spłacie bieżących zobowiązań wobec dostawców oraz rat kredytowych przekroczyła 322,1 tys. Przez miesiąc przybyło 1558 podmiotów opóźniających o co najmniej 30 dni płatności faktur i rat kredytowych na kwotę min. 500 zł.

Sektorami, którym w styczniu przeterminowane zobowiązania podwyższyły się w największym stopniu są kultura, rozrywka i rekreacja (21 proc.), rolnictwo (5 proc.) oraz przemysł (ponad 1 proc.). W pierwszym przypadku przełożyło się to na niemal 28 mln zł nowych zaległości i wzrost do 161,8 mln zł, jeśli chodzi o rolnictwo przybyło ponad 28 mln zł i aktualnie ma ono 614 mln zł przeterminowanych zobowiązań. W przemyśle do kwoty 5,17 mld zł nieopłaconych na czas rachunków i rat kredytów doszło dodatkowych 60 mln zł.

Badanie zrealizowane przez Instytut Keralla Research, w ramach projektu „Skaner MŚP”, prowadzonego co kwartał wśród mikro, małych i średnich firm. Próba = 500, technika: wywiady telefoniczne, termin: styczeń – luty 2021 r.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: